Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За още едни трилион и четвърт

БНР Новини
Новата финансова рамка на ЕК представи отиващият си Жан-Клод Юнкер
Снимка: ЕПА/БГНЕС

За времето от 2021 до 2027 г. евробюджетът ще е по-голям. Ще стигне 1 трилион и четвърт. Предлага го Европейската комисия. Парите ще се събират от увеличените вноски на страните членки.
Новата финансова рамка представи отиващият си Жан-Клод Юнкер. Той допълни, че това е „прагматичен план за това как с по-малко да се направи повече.” Може би аритметиката на бившия люксембургски премиер понакуцва, понеже след увеличение се говори за по-малко. В залата имало аплодисменти. Почти като у нас преди четири месеца, когато отиващият си председател си припомни, че една вечер бил в добро настроение и се е съгласил да станем част от Евросъюза.
В новите разчети се предлагат по-малко субсидии за селско стопанство, строителство и регионално развитие. Това са парите за Източна Европа. И жизнено важни за нас. Ще се затяга сигурността и границите. И нито дума за разширяване на Шенген като гаранция за това. Защото за незащитените, според Брюксел външни граници, вината е само в защитаващите ги. Удобна позиция за вечни виновници, сред които и България.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За свободата да знаеш

Овцефермата в пловдивското село Строево отглежда 500 овце от породата Лакон, а началото е поставено през 2015 г. Мандрата към фермата съществува от 2019 г., а в производството е ангажирано цялото семейство. Мария Василева се занимава основно с мандрата, но с нея разговарям в момент, когато е ангажирана и с храненето на агнетата. Във фермата..

публикувано на 08.05.24 в 17:00

Редките белодробни заболявания – възможности и предизвикателства

Световният ден на пулмоналната хупертония се отбелязва всяка година на 5 май. Lege Аrtis насочва вниманието на слушателите към редките белодробни заболявания. За предизвикателствата, пред които са изправени пациентите и медицинските специалисти у нас, говорят Наталия Маева , председател на Българското общество на пациенти с белодробна хипертония..

публикувано на 08.05.24 в 14:00
Мила Минева

Младите хора искат идеологически ориентири – това е начинът да знаят как и какво избират

Социолозите ни изследват по това, което им казваме. Често ги обвиняваме, че представят един повърхностен и неверен обществен образ. Оскар Уайлд, от друга страна, е казал: "Само повърхностните хора не вярват на повърхността." Пред прага на поредните избори в "Нашият ден" разговаряме със социолога Мила Минева за ценностните грешки, които..

обновено на 08.05.24 в 12:12
Александър Дунчев

Изсичане на дървета пред домовете. Как могат да реагират гражданите?

В последния брой на рубриката "Темата на деня"  от предаването "Нашият ден" разговорът се фокусира върху сериозна екологична тема, която вълнува обществото — гражданските сигнали за изсичане на дърветата в българските градове и села . Гост в студиото беше Александър Дунчев , известен природозащитник, лесовъд и бивш директор на Изпълнителната..

обновено на 08.05.24 в 10:28

Компенсация за неприето дете в яслена група. Защо пак стигнахме до "Параграф 22"?

Само ден преди крайния срок за подаване на желания за настаняване в детски ясли и градини, много родители се намират в напрегнато очакване. В интервю за предаването "Нашият ден", Габриела Маркова, майка на две деца, споделя своя опит и препятствията, с които се сблъсква в опитите си да намери място за децата си в детските заведения . "При мен..

обновено на 08.05.24 в 09:44