Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За контролирания туризъм и светлото му бъдеще

БНР Новини
Готвят се поредните проекти за промяна в закона за туризма
Снимка: БГНЕС

Поредните проекти за промяна в Закона за туризма, внесени от съответното министерство, предвиждат да се създаде специално звено, което да следи за качеството. В момента за това следят поне дузина органи – и здравни, и финансови, и полицейски, и потребителски. Вицепремиер прави кампании. Още една структура, наред с всичко вменено ѝ като задължения, значи и още една възможност за затихване строгостта на тези проверки. Защото всеки контролиращ е жив човек. С нужди и изисквания. Но това, според мен, е маловажна тема, защото у нас, според много високи законотворчески, изпълнителски и съдебни нива, корупцията е епизодична и на много ниско ниво. В случая е важното и самото министерство да се включи в това нямане. За сметка, дано греша, на някакво конкретно имане на овластените контролници. Които ще работят превантивно. Интересно по какви критерии.

Сега в туризма има 190 сдружения. 190. Браншови, продуктови, професионални. Промените предлагат те да се преформатират в местни, регионални и национални и да имат правото да участват само в една национално представена организация. Логиката говори, че така ще се подобри комуникацията с държавата. Но в предложенията е записано, че тези национални сдружения ще се признават с решение на правителството, разбира се, по предложение на туристическия министър за срок от 4 години. Т.е. нещо като атестация за сговорчивост с ресорните началници.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стара семейна рецепта за козунак от село Габра

В софийското село Габра тази събота навсякъде мирише на козунак, защото тамошното Народно читалище "Стоян Богданлийски 1931" организира кулинарният конкурс "Най-вкусен домашен козунак". Целта му е съхраняване и насърчаване на традицията за домашно приготвяне на празничните хлябове. 83-годишната баба Гергана споделя стара рецепта за козунак,..

обновено на 04.05.24 в 16:03

Храна за нечовеци

Храните за животни са също толкова важни, колкото храните за човеци – не само защото кучето е най-добрият приятел на човека, а и защото човекът може да направи избор в полза на своите четирикраки питомци. Иван Бенин от Банско е потомък на Неофит Рилски и цял живот е обичал животните. Някак естествено е той да започне да се занимава с храни за..

публикувано на 03.05.24 в 15:22

Спомен за Иван Андонов

Снимки: Уикипедия, БНТ

публикувано на 03.05.24 в 13:21

Богословът Мария Касабова: Бог е с нас, ако ние сме с него!

В един от най-вълнуващите епизоди на предаването "Нашият ден" гостува богословът Мария Касабова, чиято родова линия се свързва с братя Миладинови, а нейните деди са свещеници. Тя представя в разговора своето семейство, неговите корени и ценности, които го определят. Мария споделя, че нейният съпругът, Андрей, е диригент на Църковния мъжки..

обновено на 03.05.24 в 13:14

Светлина и символика: Вярата през погледа на иконите с доц. Стефка Попова

В предаването "Нашият ден" на Разпети петък, наш гост е доц. д-р Стефка Попова , известен иконописец и преподавател в Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. В разговор за вярата, духовността и изобразителното изкуство, тя сподели дълбоки мисли и вълнения от своята художествена практика и преподавателска дейност...

обновено на 03.05.24 в 11:46