Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Stencil или шумът на улицата

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Хвана ми окото, а и се замислих над един коментар, разбира се, постнат в социалните мрежи. Гласи следното: „Открай време европейската интелигенция си е присвоила правото да е хуманна и състрадателна, а после да гледа от високите прозорци на своите ателиета и кабинети шума по улиците... шум от протести, от крясъци, от бомби. За останалите е задължението да плащат сметката, да реализират човеколюбивите идеи на духовните си лидери и да не мрънкат.“
Нямам намерение да споря с автора на този коментар, защото допускам, че по-скоро той, скрит зад безличието на профила си, има самочувствието на последна инстанция, която е последна, защото се намира на някой висок таван, от който светът изглежда нереален.
Какво се случва на улицата обаче?
Докато в ЕС отново разгорещено се спори за миграцията, кралят (както го наричат) на уличния арт, а именно художникът Банкси, започна да оставя по стените на Париж своята гледна точка към темата.
Според „Ройтерс“ графитите са започнали да се появяват миналата сряда, когато бе Световният ден в помощ на бежанците, и някои от тях вече са повредени или унищожени.
Темата за миграцията е една от любимите на Банкси. През 2015 г. той нарисува Стив Джобс като мигрант в лагер край Кале. По-късно властите поставиха върху графита защитно покритие, за да го запазят.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Георги Пеев: Даряването на органи е най-високият акт на хуманност

На връх Гергьовден честитим имения ден на журналиста Георги Пеев, който е гост в предаването "Terra Култура". В предаването той споделя и за вълнуващото си приключение от покоряването на върха Ухуру в планината Килиманджаро, което е осъществено през декември 2023 година. Георги Пеев има две трансплантации - на сърце и на бъбрек. Пеев обсъди..

обновено на 06.05.24 в 12:23

Гергьовден и родният културен туризъм. Какво предлага България?

На връх Гергьовден доц. д-р Соня Алексиева, PR експерт и член на Управителния съвет на Асоциацията за реклама и комуникации в туризма, е гост на предаването "Terra Култура". В него тя представя важността на този ден в българския културен календар и неговата роля за културния туризъм. По думите на доц. Алексиева около 200 000 българи празнуват..

обновено на 06.05.24 в 11:32
Празнично богослужение, в първия ден на Възкресение Христово, в митрополитския катедрален храм „Св. Неделя“ в София

Възкресение Христово – празникът на празниците

"Христос възкръсна от мъртвите, като чрез Своята смърт победи смъртта и на ония, които бяха в гробовете живот подари." Това са словата от Пасхалния тропар, който огласява всички храмове в нощта на Христовото възкресение. Те разкриват неговата същност, благодарение на която ние човеците придобихме живот вечен. От светлината на Неговото..

обновено на 05.05.24 в 13:39

Стара семейна рецепта за козунак от село Габра

В софийското село Габра тази събота навсякъде мирише на козунак, защото тамошното Народно читалище "Стоян Богданлийски 1931" организира кулинарният конкурс "Най-вкусен домашен козунак". Целта му е съхраняване и насърчаване на традицията за домашно приготвяне на празничните хлябове. 83-годишната баба Гергана споделя стара рецепта за козунак,..

обновено на 04.05.24 в 16:03

Храна за нечовеци

Храните за животни са също толкова важни, колкото храните за човеци – не само защото кучето е най-добрият приятел на човека, а и защото човекът може да направи избор в полза на своите четирикраки питомци. Иван Бенин от Банско е потомък на Неофит Рилски и цял живот е обичал животните. Някак естествено е той да започне да се занимава с храни за..

публикувано на 03.05.24 в 15:22