Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обич и песен: Музикалното семейство Валентина Деспотова и Васил Виденов

БНР Новини
Валентина Деспотова и Васил Виденов – дует на сцената и в семейството
Снимка: Личен архив

Повече от 30 години народната музика свързва двама представители на певческата традиция от Западна България – съпрузите Валентина Деспотова и Васил Виденов. Запознават се на сцената и до ден днешен песента е спътник в живота им. През втората половина на миналия век развиват активна концертна и звукозаписна дейност, а освен като солисти с индивидуален стил и репертоар, те се представят и като сполучлив дует. За това песните с любовна тематика преобладават в репертоара им. Валентина Деспотова и Васил Виденов гостуват в „Семейно радио” с разказ за живота, сцената и радиозаписите, останали все по-далечни за слушателите на народна музика.

Валентина Деспотова в студиото на БНР. Снимка: Мирослав Василев.Тя е родена в село Габрешевци, Кюстендилско, на 7 км. от сръбската граница и носи песните от Кюстедилското краище. „В миналото пеенето не беше проблем, защото народната песен ни съпровождаше навсякъде. Моята майка много пееше – когато тъче, когато преде и неволно запях покрай нея. Кюстендилските песни са шеговити и закачливи. Такива са и хората от моя край – весели, остроумни“, разказва Валентина Деспотова. Първите местни изяви започват в училището, минават през читалищните състави и прегледите на художествената самодейност. С конкурс е приета в Държавния ансамбъл „Филип Кутев” и не след дълго Грамофонната плоча, издадена от „Юготон”, Загреб (1964). Снимка: Личен архивсбъдва мечтата си да се чуе по радиото. Първите солови песни в БНР записва в обработка на Иван Кирев през 1958 г. „Валентина Деспотова постъпва в Държавния ансамбъл, току-що навършила 16 години. Тя е първата народна певица, която популяризира кюстендилските песни от родния си край по Българското радио. Изпълненията ѝ се отличават с подчертана жизненост и непринуденост“, пише дългогодишният музикален редактор в БНР Антония Гърдева. С голям успех Валентина изнася концерти у нас и в чужбина като част от състава на Ансамбъла на Българската армия и Концертна дирекция. Има записи в радиостанциите в Прага, Рабат (Мароко) и Хелзинки, а през 1964 г. грамофонната компания „Юготон” в Загреб издава нейна плоча с оркестъра на Стево Теодосиевски. За кратко преподава в музикалното училище в Котел, концертира с популярни изпълнители – сестри Кушлеви, Иван Кремов, Вълкана Стоянова и др. „Имах щастието да пея на една сцена с такива артисти, удоволствието е огромно. Аз не бях от тези напористи певици, които правят много записи, защото обичах да пея на сцената, да бъда сред хората, да пътувам. Моят съпруг до ден днешен ме критикува с право, защото записите остават“, споделя певицата.

Валентина Деспотова и Васил Виденов на концертно участие. Снимка: Личен архив.
Васил Виденов се ражда в село Кошарево, Пернишко, но сред ценителите на народната музика той е познат като изпълнител на песни от Пиринския край, особено популярни в дует с неговия по-голям брат Игнат Виденов. След успешното представяне на радиоконкурса „Ало, младежи, търсим таланти” през 1964 г. в ефира на Радио София прозвучават първите записи на братя Виденови – „Гена ми пойде на чешма” и „Три ноки не сум заспало”. „Балкантон” издава песните на дуета в три малки и една дългосвиреща плоча с рекорден тираж. „Любовта към пиринската песен ми вдъхна братът на дядо ми – участник в Илинденско-Преображенското въстание, но за да запея главната вина има моят брат Игнат Виденов. Той работеше в сръбската редакция на радиото и от него научих първите песни. Когато ни пускаха по радиото цялото село се събираше пред радиоуредбата на площада да ни слуша. Диригент на оркестъра беше Емил Колев и с него направихме доста записи. По-късно тръгнах на турне с Иван Шибилев и от там започна професионалното пеене и концертната дейност с Валентина Деспотова“, разказва Васил Виденов. Като солист той притежава приятен глас и артистичност, с които печели аплодисментите на публиката и радиослушателите. По отношение на народната музика и младите певци Валентина Деспотова и Васил Виденов споделят: „Едно нещо, което не познават подрастващите няма как да го заобичат. Има доста талантливи млади хора. Харесва ни, когато изпълняват нашите песни и на други колеги, но не разбираме това, че вдъхвали нов живот на песните. Какъв нов живот може да се вдъхне на една хубава народна песен? Един свеж глас да я изпее – чудесно. Ако не знаем от къде сме тръгнали, не знаем на къде отиваме.“

Срещата с музикалното семейство в „Семейно радио” и мелодичните им песни можете да чуете в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова книга, посветена на Плевенската филхармония

На 28 май в рамките на 55-ото издание на Международния фестивал "Софийски музикални седмици" беше представена новата книга на Августина Серафимова "Споделена музика", посветена на 70-ата годишнина на Плевенската филхармония, в която са събрани рецензии, интервюта и информационни материали на авторката, отразяващи дейността на културния институт,..

публикувано на 02.06.24 в 08:25
Илина Тодорова и Аделина Александрова

Диригентката Илина Тодорова: Да живеем в настоящия момент!

"Това, което съм научила от децата като урок е, че те не преживяват за миналото, не кроят някакви страхотни и специални планове за бъдещето – те се радват на настоящия момент и това е много ценно, особено в днешно време – казва дългогодишната ръководителка на "Радиодеца". – Ние все се опитваме да направим от децата си всестранно развити личности –..

публикувано на 01.06.24 в 12:05
Джудит Блегън в ролята на Адина и Лучано Павароти като Неморино в

Лучано Павароти в "Любовен еликсир" на Доницети

В съботната вечер (1 юни от 20 часа) ще съпреживеем емоциите на екзалтираната публика в МЕТ преди 50 години. Тогава, на 6рил се състоял спектакъл на "Любовен еликсир" от Гаетано Доницети. Погледите на всички са вперени в Лучано Павароти. Медиите го преследваха навсякъде, а той често изпреварваше поредната порция въпроси: "Най-важното за мен ли? Ами,..

публикувано на 01.06.24 в 08:15

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 юни 2024 г.

1 юни 3.00 часа – Джузепе Верди (1813-1901), "Реквием". Изпълняват Мая Першон (сопран), Туне Кумерволд (контраалт), Брор Магнус Тьоденес (тенор), Мика Карес (бас), Филхармоничния хор на Осло и Филхармонията на Осло. Диригент Хан-На Чанг. 4.29 часа – Морис Равел (1875-1937), Струнен квартет във Фа мажор. Изпълнява "Нов хелзинкски квартет". 2 юни..

публикувано на 31.05.24 в 15:41

Юджийн Чаплин пред БНР: Искам хората да знаят, че баща ми беше и музикант

Юджийн Чаплин е роден през 1953 г. в Швейцария. Той е петото от осемте деца на Чарли Чаплин и Уна О’Нийл и единственият, който не практикува актьорската професия. Навлиза в музикалния бизнес като тонинженер и участва в записите на Дейвид Боуи, "Ролинг Стоунс" и "Куин" в прочутото студио в Монтрьо. Антония Барулова разговаря с него, а п оводът е..

публикувано на 31.05.24 в 09:05