Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Там, където музиката е в кръвта на хората

БНР Новини
Владимир и Гергина Дворецки
Снимка: Здравко Петров

В това издание на рубриката „География на сетивата“ на предаването „Семейно радио“ гостува едно семейство, в чийто живот пътуването има централно място. Това са Гергина Дворецка и Владимир Дворецки. Гергина е наш дългогодишен колега, а Владимир също е журналист, така че двамата се чувстваха като у дома си в нашето студио.

Разговорът обаче не беше за свързан със седенето у дома, а точно обратното – за това да напуснеш дома си, в търсене на нови приключения, емоции и впечатления. Гергина е автор на осем книги с художествена литература – поезия и проза, сред които и два романа. Двамата работят и за семейната фондация „Европа и светът“, чиято основна цел е популяризирането на българското, европейското и световното културно наследство.

Най-скорошното им посещение до Мексико през това лято не само е оставило чудесни впечатления у тях, но и ги е вдъхновило за идеята да започнат серия от инициативи за популяризация на културата на маите в България.
През ноември миналата година пък са посетили Аржентина и Бразилия. Посещенията им не се ограничава само до Европа, която са обиколили на длъж и шир, и Латинска Америка. Били са в Индия, както и в някои части на Африка.

В Аржентина те откриват една много близка до европейската култура, която обаче има и своите специфики и различен климат. Там те посещават Буенос Арейс – град на шарените фасади и улицата на тангото, но и град, в който номерата на сградите надвишават хиляда. Дали по улиците на Буенос Арейс се танцува танго и какви са най-интересните обяви, залепени из тях, можете да научите от разговора на семейство Дворецки с Ирина Вълчанова.

В последната си част пък разказът им поема към Бразилия, където човек се чувства по-млад, където музиката е в кръвта на хората и ги кара, щом чуят самба, спонтанно да танцуват. В Бразилия те посещават Рио де Жанейро, Копакабана и разположения на островен архипелаг град Ангра дос Рейс, за да разберат, че бразилците приличат много на нас – българите.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пламен Бейков

Балетът "Пожар" и мисията за възстановяване на Русенската опера

Балетът "Пожар" е амбициозен и провокативен проект, който директно адресира проблемите и предизвикателствата, пред които е изправена Русенската опера след пожара през 2020 година. Тази продукция не само предизвиква публиката на Русе, но и всички институции и организации, от които зависи възстановяването на оперната сцена. Тя ще бъде представена..

обновено на 27.05.24 в 12:34

Нямам си човек!

Евангелският текст от тази неделя след Възкресение Христово ни напомня за цената на здравето и причините поради, които го губим. Къпалнята Витезда, името, на която в превод от еврейски значи "дом на милосърдието", се намира в Йерусалим. В нея на определено време слиза Ангел Господен, който раздвижва водата и тя има лечебно свойство за този,..

публикувано на 26.05.24 в 09:25
Фаеге Ешкевари

Фаеге Ешкевари: Ислямската република е позорното незаконно дете на тайни афери

На 19 май хеликоптер, в който пътуваше Ебрахим Раиси, ултраконсервативният президент на ислямската република и смятаният за най-вероятния следващ върховен лидер, се разби в планинската северозападна част на Иран на връщане от посещение на границата с Азербайджан. Никой не оцеля, а светът си помисли, че може би в Иран ще дойдат нови дни. Какво се..

публикувано на 25.05.24 в 09:26
Павел Сапунджиев, Ивайло Христов и водещият на предаването “Нашият ден“.

Колко важен е езикът за професията на актьора?

Разговорът с актьорите Павел Сапунджиев и Ивайло Христов от Драматичния театър в Пловдив разкрива важността на българския език в актьорското изкуство и духовното израстване. Тези актьори не само използват езика като средство за изпълнение на роли, но го превръщат в мощен инструмент за духовно изразяване и въздействие. За тях българският език е нещо..

обновено на 24.05.24 в 14:16