Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Русия се завръща на Балканите

БНР Новини
1
От ляво надясно: проф. Никола Алтънков, Асен Генов, Румен Леонидов и Гроздан Караджов
Снимка: Василена Мирчева

Геополитиците наричат Балканите Югоизточна Европа, където Русия на Владимир Путин умело използва проблемите на Запада, за да се настани в държавите от региона. Как Кремъл саботира реформите и особено процеса на интеграция на Западните Балкани, как успява да всее съмнение относно бъдещето на европейския проект, и не на последно място - как оспорва лидерството на Съединените щати в тази част на света. Повечето от тези въпроси и техните отговори могат да се намерят във фундаменталното изследване на Димитър Бечев, което ясно показва, че на Балканите Русия не предлага реална алтернатива на Европейския съюз и Съединените щати, но същевременно отправя предупреждение, че, ако не срещнат отпор, руските интереси и интриги могат да доведат до конфликт в региона. Книгата е блестящ и увлекателен анализ за това как Москва се опитва да разшири влиянието си не само в бившите соцстрани, но и в Гърция, Кипър и Турция.
Димитър Бечев е роден през 1975 г. в София. Завършва Националната гимназия за древни езици и култура. Има докторат по международни отношения от Оксфордския университет и магистратури по Международни отношения и право от СУ.  Специализирал в London School of Economics и в университета „Харвард“, САЩ. Работил е като директор на софийското бюро на Европейския съвет за външна политика, професор в токийския университета "Хитоцубаши" и преподавател в Оксфорд.
Д-р Димитър Бечев е старши сътрудник към Атлантическия съвет (САЩ) и преподавател в Университета на Северна Каролина – Чапъл Хил.
Има многобройни публикации в областта на международните отношения в академични и популярни издания, както и в онлайн издания като Foreign Policy, Al Jazeera, EUObserver и openDemocracy, често е цитиран от авторитетни медии като Financial Times и The Economist.
 През 2017 г. Yale University Press издаде фундаменталния му труд „Rival Power: Russia’s Influence in Southeast Europe“, който за първи път излиза и на български.
В студиото гостуват проф. Никола Алтънков, Гроздан Караджов и Асен Генов, а по телефона се включват Димитър Бечев, Трайчо Трайков и Владимир Кисьов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Илза Пъжева

Защо определени биологично активни вещества са токсични за човешкия организъм?

Илза Пъжева е професор в Института по биофизика и биомедицинско инженерство към Българската академия на науките, където ръководи секция "QSAR и молекулно моделиране " . Тя е доктор на биологическите науки и член-кореспондент на БАН. Била е стипендиант на германската фондация " Александър фон Хумболт " и председател на Хумболтовия съюз в..

публикувано на 02.05.24 в 17:00

Международен договор в защита на Световния океан очаква ратификация от страните членки на ЕС

В края на април Европейският парламент прие Международния договор на ООН за защита на океаните. Споразумението по Конвенцията на Организацията на обединените нации по морско право относно опазването и устойчивото използване на морското биологично разнообразие на районите извън националната юрисдикция е известно като  Споразумение за BBNJ   и беше..

публикувано на 02.05.24 в 09:36

Борис Шивачев – писателят, пътешественикът, испанистът, социалният мислител

В българската култура има имена за широката публика почти неизвестни, но за развитието ѝ – безценни. Такъв е Борис Шивачев (1902-1932), рано отишлият си от света (ненавършил 29 години) забележителен българин: бил в Аржентина, запознал се и дълбоко проникнал там в испаноезичната култура и литература, неуморен техен пропагандатор и популяризатор..

публикувано на 01.05.24 в 18:05

Държавата за децата – добър 3.59

Няма нищо по-ценно за едно семейство от децата. Би трябвало и за държавата да е така. Ако сега, уважаеми читатели/слушатели, ви попитам –  Така ли е , едва ли положителните отговори ще преобладават. Защото действията и политиките на държавата ни, които трябва да осигурят нормална среда за отглеждане и възпитание на децата ни, категорично не са..

публикувано на 30.04.24 в 17:17

Д-р Стайко Стайков – живот, отдаден на науката

В Националния политехнически музей гостува документалната изложба "Д-р Стайко Стайков – живот, отдаден на науката", посветена на основоположника на българската метеорология, климатология и сеизмология на нивото на европейската наука. Тя е подготвена от екипа на Исторически музей - Стрелча, с директорката на музея Леда Петкова. Експозицията може да бъде..

публикувано на 30.04.24 в 15:40