Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първан Симеонов: Насмешливото стана част от ежедневието в нашата политика

БНР Новини
Първан Симеонов
Снимка: БГНЕС

Тази събота в „Мрежата“ събеседник беше социологът Първан Симеонов. Поводът за разговор с него беше негов текст в „Дойче Веле“ за начините, по които социалните мрежи опосредстват и създават възможности за подигравки, иронизиране и сатиризиране на политици.

Преди да погледнем ситуацията днес, кратка предистория.

Политическата сатира е стар жанр. Толкова стар, че генезисът му може да се проследи до Античността. Комедиите на Аристофан са може би най-старите запазени източници на артистична критика към властта. В „Конниците“ например (четвъртата комедия на Аристофан) той осмива политическите и обществени процеси в Атина по време на Пелопонеската война. В пиесата алегоричният образ на Пафлагонеца е очевидно вдъхновен от Клеон – атински политик и пълководец във войната. Пафлагонецът е злодеят, на чиито плещи тежат всички проблеми на цялото общество.

В следващите столетия политическата сатира намира своето убежище понякога директно пред очите на властта. Пример за това са придворните шутове на кралете от Западна Европа. След масовото ограмотяване, станало възможно след изобретяването на печатарската преса, в Европа сатирата, критикуваща елитите, взима облика на памфлети и статии в зараждащите се вестници, т.е. може да се каже, че се превръща в масово култура.

В България сатирата след Освобождението е силен фактор в обществения и политически живот (фейлетоните на Алеко Константинов например директно критикуват министри, депутати и царя).

Отново в България, след 1944-та година сатирата е жанр, който носи със себе си сериозни опасности. Възможността за критика към властта официално намалява, но под повърхността се развива паралелната културна традиция на намиране на начини за критически подигравки.

Днес, в свят, в който информацията е безпрецедентно достъпна (а и светкавично бърза), се получава ситуация, в която политическата сатира е радикално демократизирана. От сферата на професионалните автори, тя се трансформира в способ за безавторова комуникация. Това носи опасността от превръщането ѝ в политическо оръжие. Тази сатира става меметична (в анонимни форуми като 4chan и reddit на пример) и реално влияеща на политическия процес.

„Светът става много повече информационен, много по-мозаечен. И със социалните медии – много по-динамичен и се размива разликата между политически живот и личен живот. Когато тази разлика се размие, няма къде да се скриеш. И гафът дебне отвсякъде“. Това каза в интервюто на Николета Атанасова Първан Симеонов. И още: „Сега имаме министър-председател, който превърна шегите и закачките в политически стил. …Насмешливото стана част от ежедневието в нашата политика“.

Чуйте целия анализ на социолога Първан Симеонов в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
майстор Момчил Дуканов

Дърво с характер

Работата с дърво възпитава и дисциплинира ума, ръцете, чувството за естетика, ако щете, както и усета ни за нещата, били те близо или малко по-далеч от природата. Ръцете и умът на майстора Момчил Дуканов са вече възпитани от музиката – той учи пиано в Музикалната академия, а сетне за дълги години е въвлечен в света на звукорежисурата,..

публикувано на 14.05.24 в 17:00

Биопринтиране на органи – етични аспекти и потенциал

В Пловдивския медицински университет се намира първият български биопринтер. Това нарежда страната ни сред европейските лидери в здравните иновации, свързани с принтирането на тъкани и органи. Интердисциплинарен екип от лекари, фармацевти, дентални специалисти, биолози и експерти по медицинско право изследват огромните възможности и потенциалните..

публикувано на 14.05.24 в 14:05

Как изкуственият интелект помага в разкриването на престъпления?

Роботиката е стихията на Димитър Рангелов още от гимназистките му години в Софийската професионална гимназия по електроника “Джон Атанасов“. Капитан на отбор по роботика, победител в състезания и преподавател на курсове за деца и юноши, Димитър не спира да изумява със своите разработки. Сред последните му достижения е софтуер, който вече..

обновено на 14.05.24 в 13:18
проф. Христо Пирински

Защо сдружение реши да преиздаде първия учебник по гражданско образование у нас?

В днешния епизод на предаването "Нашият ден" вниманието е насочено към значението на гражданското образование в съвременното общество. Професор Христо Пирински, директор на финтех програмата в University of Central Florida, изрази своите мисли по въпроса, акцентирайки върху значимостта на културата и образованието за икономическото развитие на едно..

обновено на 14.05.24 в 12:28
Д-р Антония Първанова

Д-р Антония Първанова: Наложително е да има общи европейски регулации в здравеопазването

За иновациите и неслучилите се проекти в областта на здравеопазването и за здравето като изконна човешка ценност – разговор в "Нашият ден" с д-р Антония Първанова , бивш евродепутат с дългогодишен политически опит в сферата. В своята кариера на евродепутат д-р Първанова е координатор в комисията на Европейския парламент по правата на жените и..

публикувано на 14.05.24 в 11:40