Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътешествие на 600 мили от Северния Полюс

БНР Новини
Град Лонгирбюен, Свалбард
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В поредното издание на рубриката „География на сетивата“ на предаването „Семейно радио“ ви срещаме с Христо Щерев. Той е юрист по образование, с интересни към източната философия, за когото пътуването не е само преместване в пространството, но и духовно пътешествие. А за себе си казва, че голяма част от наученото в живота му е дошло по време на неговите многобройни пътувания. Последната му дестинация се намира не къде да е, а в Северния полярен кръг.

Страстта на Христо пък пътуванията става особено силна, когато той е едва на шестнайсет години и със свои съученици пътува до Англия с автобус. Остава там в продължение на няколко седмици на гости на местно семейство, но посещава и Австрия, Франция и Германия. Към днешна дата той е посетил над 220 града и 42 държави на 4 континента. Голямата му страст обаче си остава Югоизточна Азия, а дори прекарва и известно време в будистки манастир в Тайван. Макар да е пътувал и с приятели, гостът ни предпочита да пътува сам, защото така по-лесно се потапя сред местната култура.

За причините да се оправи към толкова северна дестинация като Свалбард и с кого отива там, ще разберете от интересния разговор на Христо Щерев с Ирина Вълчанова. Ще научите също и как се чувства човек на 600 мили от Северния полюс, колко e площта на архипелага Свалбард, както и кой е най-големият му остров, на територията на коя държава се намира и кои държави могат да създават градове там.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Кънев

Владимир Кънев: Пчелите могат да предскажат много напред времето

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" обсъдихме живота на пчелите и трудностите по тяхното отглеждане по повод Световния ден на пчелите. Гост беше Владимир Кънев , когото е трудно да наречем просто пчелар. Ако пчелар е човек, който просто добива мед, то Владимир е много повече. В два пчелина – в село Къкрина и в..

обновено на 20.05.24 в 09:45

Защо бъдещето на хората зависи от пчелите?

Опрашването е основен процес за оцеляването на земните екосистеми. За да повиши осведомеността за значението на пчелите, за заплахите, пред които са изправени като вид и за приноса им към устойчивия живот на планетата Земя, ООН определя 20 май за Световен ден на пчелите . За бъдещето на пчелите в "Нашият ден" говори ентомологът Тошко Любомиров от..

публикувано на 20.05.24 в 09:17
Димитър Вацов

Проф. Димитър Вацов: Кокошките на властта – по-важни от хората, или за моралния дебилизъм

Проф. Димитър Вацов, преподавател по философия в НБУ и председател на Фондация за хуманитарни и социални изследвания - София, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" "Археология на моралния дебилизъм" в проучването си за аварията в Чернобил през 1986 година. Моралните дебили "Те са събирателен образ – много хора, лица, индивиди..

публикувано на 20.05.24 в 09:00
Ива Иванова

Другият живот на плодовете

Натуралните плодови ликьори се приготвят в България предимно за домашна употреба, а това често е предпоставка рецептите да се загубят, знанието и уменията да не могат да преминат нататък. Това е поправимо, казва Ива Иванова от София, впуснала се преди няколко години в приключението да произвежда натурални плодови ликьори, в които плодовете и..

публикувано на 19.05.24 в 10:35

Радвайте се!

Протойерей Александър Шмеман пише: "Ето какъв е смисълът на неделята на жените-мироносици. Тя напомня, че тогава в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Призовава ни да пазим любовта и верността, за да не умрат, да не изчезнат от този свят. Осъжда нашето малодушие, страх и вечното ни робско самооправдание. Тайнствените..

публикувано на 19.05.24 в 09:10