Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Оскар Уайлд по радиото в събота в ранна утрин

БНР Новини
фотоколаж: Даниела Манолова

Приказките на Оскар Уайлд предлагат уникална колекция от истории, препятствия и необикновени характери, които хем са толкова жизнени и плътни, като че ли са взети от някъде наоколо, хем са толкова оригинални, като че ли са плод на нечия особено изобретателна фантазия. Най-ценното им качество обаче е рядката способност да общуват с всяко поколение по свой си начин, но във всичките варианти на това общуване стигаме до съкровеност.

След поредица от постановки върху текстове на Харолд Пинтър и съвременни български автори, кинорежисьорът Христо Симеонов Риндо постави „Щастливият принц“ по радиото с участието на Екатерина Стоянова, Светослав Добрев, Иван Налбантов, Любомир Сапунджиев и Маргарита Хлебарова. Тази 27-минутна аудио постановка искри от звукови хрумки, брилянтни актьорски интерпретации и заедно с това всичката сериозност и прецизност, които съвсем естествено откликват на качествата на приказката. Тук добавям музикалната картина на Валя Бояджиева и сложния микс на Живко Марев, Константин Райдовски и Димитър Василев.

Фотоколажът, който предлагаме като театрален афиш, използва детайли от нейните първи издания. Оскар Уайлд е предназначил тази история да бъде четена на деца. Написал го е директно като забележка вместо подзаглавие. Всъщност „Щастливият принц“ както и останалите му приказки, има универсален адресат.
„Високо над града, върху стройна колона се издигаше статуята на Щастливия принц. Той целият беше покрит с тънки листа от чисто злато, за очи имаше два ярки сапфира и голям червен рубин блестеше върху дръжката на неговия меч…“

„Щастливият принц“ ще бъде интересен за цялото ви семейство. Тази приказка е проверена. Тя не е остаряла.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05

Нови поети в поредицата "Спасени думи"

През последните две години програма "Христо Ботев" на Българското национално радио излъчи стиховете на стотина наши съвременни поети. Необходимостта да звучи български стих в националните ни програми е явна и наложителна. Защото заедно с техническия напредък на века вкусът на публиката към прекрасното се променяше, слизаше надолу към чалгата и още..

публикувано на 05.04.24 в 08:05