Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Призвание образователен медиатор

Владислава Сандова с колега от училището
Снимка: личен архив на Владислава Сандова

Иначе това е една „прохождаща“ длъжност, особено необходима в училищата, обхващащи деца от уязвими общности. Когато липсва връзка между училището и общността, когато образованието не е ценност за семействата, когато децата не се чувстват на мястото си в класната стая, когато има конфликти и недоразумения в общуването, медиаторът, т.е. посредникът, е този, който може да помогне. За да се получи това обаче, е необходимо училищният екип да съумее да привлече правилния човек и да знае как да работи с него. По тази формула в софийското 106-о Основно училище „Григорий Цамблак“ в квартал „Васил Левски“ откриват своя медиатор, с чиято помощ деца от ромската общност в квартала не просто се връщат в клас, но успяват да останат и да продължат нататък.

Историята на младата жена, привлечена като образователен посредник, започва като много други – с напрежение между учител и ученик. Шестокласничката Роси се оплаква на родителите си, че „господинът“ по история и география изисква твърде много от нея. Разгневени, майката и бащата отиват в училище, за да поискат обяснение… Продължението обаче е неочаквано, а резултатът – щастлива среща между талантливи и всеотдайни хора, убедени в необходимостта от качествено и подходящо образование за всички деца. Днес взискателният млад учител Росен Богомилов е заместник-директор на училището, а Владислава Сандова, разгневената майка, е образователен посредник. И двамата имат обаятелното излъчване на хора, намерили своето място и призвание. Владислава следва задочно педагогика в Софийския университет, едната ѝ дъщеря учи за медицински асистент, а какво става с Роси… чуйте в записа.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чрез кохлеарни импланти може да се възстанови слухът

Освен с високотехнологичното си производство "Сентилион" се гордее с ежедневната си кауза – да помага на стотици българи да бъдат част от красивия свят на звуците. Компанията е официален представител за България на световния лидер във високотехнологичните имплантируеми решения при слухова загуба MED-EL Австрия. Благодарение на сътрудничеството между..

публикувано на 26.04.24 в 14:10

Фестивал "Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" организират в с. Ловчанци

"Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" – това е надсловът на фестивала, организиран от читалище "Светлина 1940" в с. Ловчанци, община Добрич на 28-и април.  В него са включени четири задачи за всички участници – певческа, танцова, кулинарна и игри от миналото, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Стоян Варналиев –..

публикувано на 26.04.24 в 11:15
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55