Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Брилянтни актьори в брилянтно режисирана комедия

Снимка: Даниела Манолова

Пиесата Михал Мишкоед за първи път е представена пред публика на 15 юли 1856, във времена, когато българският театър все още е пробвал различни жанрови конструкции като използва чужди драматургични образци в търсенето да намери себе си. Част от творческия процес в средата на 19 век е адаптация за вкусовете и познанията на родната публика. Оригиналният текст е на гръцкия писател Милтиадис Хурмузис/Μιλτιάδης Χουρμούζης. Побългарената комедия се смята за първата драматургична творба в България.

Сава Доброплодни, авторът на побългарената комедия Михал Мишкоед, е книжовник и театрален деец, прекарал голяма част от живота си като учител в Котел, Шумен и по-късно в Прилеп. Преводът и адаптацията на чужди текстове са началото на опитите да се създаде драматургия и театрална продукция в България.  Учениците му Васил Друмев и Добри Войников продължават неговите опити за създаване на национална драматургия с написването на оригинални български драматургични текстове. 

Премиерата на театралния спектакъл Михал Мишкоед на режисьора Методи Андонов е на 11 ноември 1963 г., а записът в БНР е направен няколко месеца по-късно. Това е един от най-оригиналните записи в Златния фонд на БНР. Той пази брилянтните гласове и актьорски интерпретации на Георги Парцалев, Стоянка Мутафова, Невена Коканова, Иван Андонов, Жени Филипова, Григор Вачков, Божидар Лечев, Хиндо Касимов, Вели Чаушев, Васил Попов, Константин Коцев, Никола Анастасов, Димитър Манчев, Илия Конев, Енчо Багаров, Лиляна Апостолова, Саша Игнатиева, Цветана Гълъбова, Златина Дончева и Ани Дамянова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05

Нови поети в поредицата "Спасени думи"

През последните две години програма "Христо Ботев" на Българското национално радио излъчи стиховете на стотина наши съвременни поети. Необходимостта да звучи български стих в националните ни програми е явна и наложителна. Защото заедно с техническия напредък на века вкусът на публиката към прекрасното се променяше, слизаше надолу към чалгата и още..

публикувано на 05.04.24 в 08:05