Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Около света с една „Татра“

„Татра 87“ на филмовия фестивал в град Злин, Чехия. С този автомобил Мирослав Зикмунд и Иржи Ханзелка обикалят, от 1947 до 1950 г., Африка и Южна Америка.
Снимка: Ани Маринова

В това издание на традиционната за предаването „Семейно радио“ рубрика „География на сетивата“ гост е колегата Ани Маринова. Тя наскоро се завърна от моравския град Злин в Чехия, където беше част от международен фестивал за детско и младежко кино. В разговора, разбира се, ще научите повече за самия град и фестивала там.

Централна тема в разговора, обаче, е един друг, не по-малко интересен разказ. Срещите ѝ с хората там ѝ дават възможност да научи любопитна история. Тя е свързана с двамата най-големи пътешественици на бивша Чехословакия – Мирослав Зикмунд и Иржи Ханзелка. Зикмунд и Ханзелка в момента са на изключителна почит в Чехия. На първото си пътешествие в Африка и Южна Америка те тръгват през 1947 г. Още тогава става ясно, че работата, която двамата извършват, докато пътуват, много се доближава до антропологията и етнологията.
Запознанството на Мирослав и Иржи започва много рано. Двамата са инженери и учат във Висшето търговско училище в Прага. Те успяват да убедят автопроизводителя „Татра“ да им даде безвъзмездно един автомобил, който все още може да бъде видян в музея в Злин.

Филмът „Столетието на Мирослав Зикмунд“ и документалните филми на Мирослав Зикмунд и Иржи Ханзелка бяха представени на 59-ия Международен детски и младежки филмов фестивал в град Злин, Чехия. Снимка: Ани Маринова
Историята на Мирослав Зикмунд е изключително интересна. В много ранна възраст Мирослав започва да си води дневник, без да може да пише. Страстта да води дневници продължава през целия му живот, а в момента цялата му къща е пълна с тях. По време на първото си пътуване той и Ханзелка правят изключително много репортажи, които след това се разиграват в чешкото радио с актьори. Това се налага поради факта, че тогава чешкото радио не е имало техническа възможност да предава от далечни точки по света. Общият брой на тези „задочни“ репортажи е над 700.

Освен репортажи, двамата пътешественици снимат и много филми без звук, които по-късно са озвучавани в родината им. Благодарение на тези свои материали, те става легенди в родината си. В периода 1959-1964 г. Мирослав Зикмунд и Иржи Ханзелка осъществяват второто си пътешествие.

В рамките на фестивала в Злин е излъчен и документалният филм „Столетието на Мирослав Зикмунд“, посветен на стогодишнината от рождението на пътешественика. От разговора на Ани Маринова с Ирина Вълчанова ще научите още интересни факти за двамата чешки пътешественици.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45

Приемане на наследство по опис от малолетно дете и изпълнение на решение в страна членка на ЕС

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елка Пороминска  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Слушатели от град София (г-жа Николова и синът ѝ) задават следния въпрос: "Наследници сме на моя съпруг и баща на детето ни на имущество, което включва недвижими имоти в България, както банкови сметки в България и в..

публикувано на 17.05.24 в 15:10

В "Пирогов" откриха изложбата "Медицината в Османската империя"

Изложбата "Медицината в Османската империя" на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" беше открита в Университетската спешна болница "Пирогов". Официалното откриване беше водено от изпълнителния директор на болницата д-р Валентин Димитров и директора на библиотеката доц. Красимира Александрова. Тази изложба представя най-интересните и важни..

обновено на 17.05.24 в 12:51
Тодор Тодоров и Анелия Торошанова

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма и как да докажем истината с лъжа? Това е темата на предаването "Законът и Темида". Коментар прави Тодор Тодоров , криминалист и графолог, консултант на предаването.  " Обидата и клеветата са престъпления от частен характер . По времето на социализма те са се преследвали като..

публикувано на 17.05.24 в 12:35
Мая Манолова

Художничката Мая Манолова – свободоното дете на две култури

Мая Манолова е млада, талантлива художничка – дете на две култури. Неин баща е големият варненски маринист Димитър Манолов, а майка ѝ е полякиня, литератор и филолог.  В "Нашият ден" Манолова разказва, че е израснала в сърцето на варненската бохема в едно двуезично, артистично семейство. Светогледът ѝ се повлиява както от творческия устрем на..

публикувано на 17.05.24 в 11:29