Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фолклор и композиторско творчество – Вокални миниатюри от Антонин Дворжак и Добри Христов

понеделник, 25 ноември, от 17.30 часа

Добри Христов и Антонин ДворжакАнтонин Дворжак, една от музикалните икони на чешката култура, продължава романтичния порив на великия си предшественик Бедржих Сметана към националното в музиката. Националното, фолклорът е и художествен, и етичен модел, пример за национална идентичност сред прохождащи или утвърждаващи се национални култури. Националния идиом Дворжак поставя в контекста на западноевропейската музикална традиция. В Славянските си танци, опус 26, вплита танцови форми не само от чешката, но и от други славянски култури: полска, украинска...

В предаването са включени някои от прочутите му Моравски дуети – в изпълнение на Едита Груберова и Веселина Кацарова.

Добри Христов попада в Пражката консерватория като ученик на Дворжак – в 1900 г., четири години преди смъртта на големия чешки композитор. Първото поколение български композитори са все възпитаници на западноевропейски школи, а на чешките музиканти българската култура дължи прохождането си по пътя на професионализма. За разлика от своите по-възрастни колеги, които пишат първите български китки на народностна основа, като ги пригаждат към формата и хармонията на западната традиция, Добри Христов усвоява от учителя си нещо извънредно ценно: съхраняване на оригиналната звучност, хармония, ритъм, форма на българската народна песен. Песните му са майсторско превъплъщение на народностния дух, на епоса и лириката.

Няколко от най-популярните негови песни, които и днес си остават образци на българската художествена песен, са включени в това предаване.

ВИЖТЕ ОЩЕ

Директивата на Съвета на ЕС за борба с насилието над жени и деца

На 8 май Съветът на ЕС прие Директива за борба с насилието над жени и деца . Причината е разрастването на проблема през последните години. П рез 2023 г. над 20 жени са убити от мъже в България, а регистрираните случаи на домашно насилие срещу жени са 1359. Повтарям: регистрираните! Колко са в действителност – едва ли някой има представа. И..

публикувано на 14.05.24 в 13:25

Еврика! Успешни българи: Баян Гечев

Баян Гечев е ученик от 12 клас на Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски". Носител е на множество медали – златни, сребърни и бронзови от международни олимпиади по астрономия и астрофизика. Последният от тях е от олимпиадата в Япония през 2023 г. Екипът ни беше впечатлен от името му – Баян. Рядко се намират хора, които да нарекат сина..

публикувано на 13.05.24 в 17:05
доц. Ваня Мичева

Да бъдем великоразумни, великонравни и великодействени, но не велеречиви и велехвалени

В средновековните писмени паметници от IX – XI век се срещат поредица от сложни думи, образувани с прилагателните "велик" и "велии" (със същото значение). Те са се отнасяли до нравствени и духовни качества на човека, най-вече положителни, но и отрицателни като "велеречив", т.е. който говори надменно или "велехвален" – който много се хвали...

публикувано на 13.05.24 в 16:07

Фолклорните области на България: Епизод 2 – Странджа

Втория епизод от поредицата "Фолклорните области на България" посвещаваме на Странджа. Странджанската област заема най-югоизточния край на България. На запад тя се простира до селата Факия, Желязово и Горно Ябълково. На север – до град Царево, на изток – до Черно море, а на юг достига до турската граница. За музикалния фолклор и неговото..

публикувано на 13.05.24 в 15:10

Дешка Кротева – за живота с чувство за хумор

За живота в малките населени места и за радостта сам да произвеждаш храната си, за радостта от общуването с другите и за битката да се съхранят старите местни рецепти – за това ни разказва Дешка Кротева от село Горно Драглище. Тя е майсторка, която се опитва да съхрани старите местни рецепти, които са напът да загубим. Жена с чувство за хумор, която..

публикувано на 12.05.24 в 08:45