Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приключения отвъд страха

БНР Новини
Снимка: Личен архив

Този път рубриката "География на сетивата" на предаването "Семейно радио" ни среща с Калинка и Виктор Асенови и ни отвежда през българските върхове и пещери, чак до далечен Непал.

Двамата са приключенци в истинския смисъл на думата, а в студиото ни гостуват в компанията на Карма и Идалго – два прекрасни лабрадора. Освен членове на тяхното семейство, Карма и Идалго са кучета водачи, защото Калинка и Виктор са незрящи. Това обаче ни най-малко не им пречи да се занимават с екстремни начинания. Калина учи психология в СУ "Св. Климент Охридски", а Виктор е завършил социална педагогика и в момента работи в сферата на продажбите. 

Сред техните екстремни хобита са изкачването на планини, спускането в пещери, летенето с парапланер и скачането с парашут. Водещото за тях е любопитството и нуждата непрестанно да се предизвикват с нови изпитания. 

С подкрепата на своя пещерен клуб "Ъндърграунд", Калинка и Виктор стават първите незрящи пещерняци в световен мащаб. Двамата изпитват не по-малка любов към върховете. Първото им постижение е българският Вихрен, а връх Мусала е мястото, където Виктор предлага брак на Калинка.

Най-смелото им начинание до този момент е пътешествие до Непал и изкачването на петхилядник. Повече за многобройните приключения на семейство Асенови, за това как се тренира куче водач за планинско катерене и пещерно дело, както и за бъдещите им екстремни планове, чуйте в разговора им с Ирина Вълчанова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Творба от изложбата

Художници даряват картините си, за да помогнат на талантливи студенти

В новия брой на рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" бе представена уникалната инициатива "Изкуство в помощ на изкуството". Този благотворителен проект е замислен и организиран от преподавателя по живопис в Националната художествена академия, главен асистент д-р Юлиан Станкулов , който е и инициатор на идеята. Изложбата, част от..

обновено на 13.05.24 в 13:23

Български ученици ще създават филми за климатичните промени

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" беше представен интересен проект, в който български ученици се включват активно в борбата с климатичните промени. Институт Сервантес София, в сътрудничество с други членове на клъстер EUNIC-България, стартира инициативата "Научи, разкажи, заснеми", продължаваща няколко месеца в градовете..

обновено на 13.05.24 в 12:35

Гражданската инициатива "Княжевецъ"

"Княжевецъ" е гражданска инициатива, която се бори за опазването на Княжевската минерална баня и културното наследство на водата. Любо Стефанов споделя в "Terra Култура" новини от последната кръгла маса, обсъждаща съдбата на сградата. По думите на Стефанов ситуацията не е розова. " Според Общия устройствен план Княжевската минерална трябва..

публикувано на 13.05.24 в 12:07
Петър Ганев

13 май: Ден на данъчната свобода – символичен, но доколко?

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" дискусията се съсредоточава върху отбелязването на Деня на данъчната свобода в България. Тази година, след 134 дни на работа изключително в полза на държавния бюджет, 13 май е определен като символичната дата , на която гражданите номинално започват да работят за себе си. Петър Ганев , икономист..

обновено на 13.05.24 в 10:42

111 години от откриването на Централната минерална баня в София

На 13 май 1913 година е открита сградата на Централната минерална баня в София , построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов. За бурната история на тази историческа сграда в "Нашият ден" разговаряме с арх. Петър Диков – председател на УС на СБА и бивш главен архитект на София. В своята книга "Малки софийски истории"..

публикувано на 13.05.24 в 10:15