Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Младите български диригентки: Инна Диловска

вторник, 3 март, от 17.30 часа

Инна Диловска
Снимка: Василка Балевска

„Звуковите хроники“ през март са посветени на младите български диригентки.
Инна Диловска е родена през 1991 г. в гр. Плевен. От ранна детска възраст изучава пиано и солфеж, пее и в детски хор „Звънка“ с диригент Иванка Делийска. През 2002 г. е приета в НУИ „Панайот Пипков“ - гр. Плевен със специалност пиано в класа на Елеонора Карамишева. Посещава майсторски класове при изтъкнати клавирни педагози, сред които проф. Ростислав Йовчев, проф. Атанас Куртев, Мария Принц. Носител е на трета награда и на специалната награда на фондация „Проф. Люба Енчева“ от Националния конкурс за инструменталисти и певци „Светослав Обретенов“ през 2008 г. През 2010 г. печели специалната награда за композиция на проф. Мариана Булева от Общоучилищен конкурс „50 години НУИ „Панайот Пипков“. Завършва средното си образование с отличен успех, след което е приета в Теоретико-композиторски и диригентски факултет на Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в специалност Оперно-симфонично дирижиране.

В периода на своето обучение Инна Диловска осъществява множество концерти с Академичния симфоничен оркестър на НМА, натрупвайки опит и богат репертоар с творби от различни епохи и жанрове. През 2015 г. е гост-диригент в концерт на Дамски салонен оркестър - гр. Катовице (Полша) в рамките на Лятната академия на изкуствата - Созопол. През 2016 г. е активен участник в Майсторски клас по хорово дирижиране в гр. Пловдив, с ръководители доц. Крикор Четинян и Кръстин Настев. Своята магистърска степен завършва с отличие през 2016 в класа на проф. Пламен Джуров и доц. д-р Георги Патриков.

През 2017 г. Инна Диловска дебютира като диригент в родния си град Плевен със самостоятелна концертна програма по покана на Плевенска филхармония съвместно с пианиста Иван Дончев. През януари 2018 г. се изявява като диригент в концерт на образователна програма „Фортисимо“ и симфоничния оркестър на Софийска филхармония. Във връзка с успешния старт на диригентската си кариера, през 2018 г. Инна Диловска е удостоена с награда „Музикант на годината“ в категория „Дебют“ на Годишните музикални награди на Българското национално радио, когато получава и възможността да се изяви като диригент със симфоничния оркестър на БНР. Същата година тя защитава успешно втора магистратура в специалност Музикална педагогика.

Инна Диловска осъществява концертни изяви в страната, развива преподавателска дейност и продължава обучението си за докторска степен по дирижиране в НМА „Проф. Панчо Владигеров“.

В звуковия файл чуйте какво сподели Инна Диловска.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Достъпна и надеждна информация с езиковата платформа БЕРОН

В реда от празнични майски събития беше представена електронната платформа за езикови ресурси БЕРОН , дело на екип от Секцията за съвременен български език на Института за български език при БАН. Абревиатурата БЕРОН (български езикови ресурси онлайн) е също така израз на признанието към възрожденския просветител д-р Петър Берон, автор на..

публикувано на 25.05.24 в 12:05

Четиресети Кирило-Методиевски четения в Софийския университет

Традиционно през месец май Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет провежда годишните си Кирило-Методиевски четения. Тази година те са юбилейни – 40-и, с посвещение на проф. Красимир Станчев и на 160-ата годишнина от рождението на големия словенски езиковед Ватрослав Облак, който има особени заслуги за „откриването“ и..

публикувано на 23.05.24 в 17:32
д-р Радослав Александров

Учени разкриха нова функция на ключов белтък – мишена на мощна таргетна противоракова терапия

Нови, още по-ефективни, лекарства срещу рак ще бъдат разработени след фундаментално откритие на 13 учени, двама от които са българи. Нашите молекулярни биолози са част от международен екип от 13 специалисти, които са разкрили нова функция на ключов белтък – мишена на мощна таргетна противоракова терапия – PARP инхибиторите.  Д-р Радослав Александров..

публикувано на 23.05.24 в 17:25

Изчезнала ли е морската рупия в Атанасовско езеро

Една от най-предизвикателните дейности в рамките на LIFE проект "Лагуната на живота" е възстановяването на морската рупия. Единственото водно растение във водите на Атанасовско езеро дълго време се смяташе за изчезнало тук. Това е тревисто растение с нежни листа, високо около 15 см. Неслучайно групата на тези растения се нарича морски треви –..

публикувано на 23.05.24 в 16:45

Д-р Антоанета Грозева: Не е полезно съчетаването на балнеолечението с почивка на море

Д-р Антоанета Грозева е дългогодишен директор на Специализираната болница за рехабилитация в Поморие. Успоредно със значителната си клинична работа, тя извършва и научноизследователска дейност в областта на калолечението и рехабилитацията на редица социално значими заболявания.  Д-р Грозева има над 50 труда, които са публикувани у нас и в чужбина...

публикувано на 22.05.24 в 19:45