Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо някои хора работят по-добре от къщи

БНР Новини
Снимка: Rawpixel

Дистанционната работа от къщи се оказа истинска благословия за някои, докато други трудно свикват с подобен режим. Темпераментът и личните качества способстват за лесното справяне с работа от разстояние. Интровертите по-лесно се адаптират към подобна промяна, но това не означава, че други няма да се справят, макар и с малко повече усилия и време за адаптация.

Капаните на прокрастинацията

Прокрастинацията или отлагането датира от зората на цивилизацията. "Приятелю, спри да отлагаш настрана работата и ни позволи да се приберем у дома в прилично време", гласи египетски йероглифен надпис, датиран горе-долу от 1400 пр. Хр. Шест хиляди години по-късно, през 800 пр. Хр. гръцкият поет Хезиод предупреждава "да не отлагаме работата си за утре или другиден, понеже мудният работник не напълва хамбара си, нито пък онзи, който отлага работата си." През 44 пр. Хр. Цицерон заклеймява "бавността и отлагането" като "омразни". 

Как да се справим с един толкова упорит проблем, когато никой от началниците не ни диша буквално във врата, а изисквания като дрескод, пътуване до работа и пристигане навреме са отпаднали?

Психолозите отдавна изследват причините за отлагането. Те препоръчват да работите върху "волевия си мускул" и да потискате импулса да станете от работното място и да се озовете пред хладилника в търсене на нещо за хапване.

Препоръчва се и отлагане на отлагането отложете порива точно сега да влезете в някоя социална мрежа. Обещайте си да го направите после, когато приключите с работата.

Следващия път, когато се изправите пред сложен проблем, разделете го на съставни части, на поредица по-малки, съответно по-решими задачи. При всички положения се изисква търпение и упоритост.

Ясни граници

Проблемът, пред който се изправят повечето работещи у дома, е разграничаването на работния от личния живот. Когато кухненската маса е едновременно работната ви площадка и мястото за ядене, нещата стават трудни.

За да разграничите различните си роли, е добре да почивате на място, различно от работното и ясно да разграничите професионалните от личните ангажименти.

Особено сложно става и когато децата са у дома, а не на училище, но нуждата от ясни граници е важна и незаобиколима за успешната дистанционна работа. Полезен съвет е да не ядете на мястото, където работите, например. Така намалява и вероятността да изядете повече, тъй като вниманието ви е насочено другаде.

Справят ли се интровертите по-добре с дистанционната работа?

Не е задължително. Много хора се оплакват от необходимостта да провеждат групови видеоразговори с колегите си. Те пък дават на екстровертите нужната доза енергия, за да останат мотивирани и в кондиция.

Не бива да ви потиска, ако колегите ви се справят по-добре и не бива да приемате за даденост, че вас не ви бива. Нужна е практика, но само ако имате стратегия – нужно е честно да се наблюдавате, да определите слабите и силните си страни, да локализирате подводните камъни и капани, както и да не губите увереност, че ще се справите.


Източник: BBC, New Yorker

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чрез кохлеарни импланти може да се възстанови слухът

Освен с високотехнологичното си производство "Сентилион" се гордее с ежедневната си кауза – да помага на стотици българи да бъдат част от красивия свят на звуците. Компанията е официален представител за България на световния лидер във високотехнологичните имплантируеми решения при слухова загуба MED-EL Австрия. Благодарение на сътрудничеството между..

публикувано на 26.04.24 в 14:10

Фестивал "Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" организират в с. Ловчанци

"Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" – това е надсловът на фестивала, организиран от читалище "Светлина 1940" в с. Ловчанци, община Добрич на 28-и април.  В него са включени четири задачи за всички участници – певческа, танцова, кулинарна и игри от миналото, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Стоян Варналиев –..

публикувано на 26.04.24 в 11:15
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55