Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

144 години от гибелта на Христо Ботев

| обновено на 02.06.20 в 08:55
Паметник на Христо Ботев пред Първо студио на БНР - скулптор Васил Гачев Василков
Снимка: Ани Петрова

В деня на своя патрон програма „Христо Ботев“ обръща специално внимание на живота и духовното наследство на един от най-почитаните българи, оставил ярка диря в историята.

Сутринта в „Нашият ден“ е разговорът с Боян Ботйов, правнук на поета и председател на Общонародна фондация „Христо Ботев“. Как протича 74-тото издание на националния туристически поход „По пътя на Ботевата чета“ и как изглежда сега параходът „Радецки“. След това за думите „Свобода и независимост“ и тяхната промяна във времето дискутират проф. Пламен Павлов, Иван Кънчев и Марио Мишев от „Българска история“ и културният антрополог Харалан Александров. Константин Тилев и Петър Пунчев говорят за участта да си роден на 2 юни и за произведението на Ботев „Длъжностите на писателите и журналистите“. На всеки час в предаването ще звучат творби на Христо Ботев от Златният фонд на БНР.

След това в „Артефир“ звучат неизвестни и малко известни факти за живота на поета-бунтовник и става ясно дали има продължение на документалния филм за Ботев на режисьора Искрен Красимиров.

В ранния следобед в „За думите“ става ясно защо е толкова трудна и рядко е сполучлива интерпретацията на речта на националните герои в литературата и в киното.

Вечерта в „Студио Музика“ ще звучат творби на български композитори, посветени на национални герои. В деня на всенародната почит към саможертвата в името на свободата и изконните национални ценности, „Студио Музика“ предлага творби, в които са вградени големи исторически събития, легендарни личности и герои: увертюра „Ивайло“ от Добри Христов, Вариации върху тема на Добри Христов от Марин Големинов, Сюита из музиката към филма „Под игото“ от Любомир Пипков, „Опълченците на Шипка“ от Тодор Стойков и Българска рапсодия „Вардар“ от Панчо Владигеров.

Малко по-късно в 21.20 ч. в „Аларма“ хора на перото и на духа, свързани с програма "Христо Ботев" Силвия Чолева, Оля Стоянова, Дарина Маринова, Радослав Чичев, Митко Новков, Теодора Димова, Милен Панайотов и Антон Митов, казват своите думи за Христо Ботев и четат откъси от негови творби.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кампанията за по-зелени арбитражи

Кампанията за зелените арбитражи изразява необходимостта от намаляване на въглеродния отпечатък върху околната среда в дейността на арбитражните съдилища посредством мерки, предвидени в Зелените протоколи,  за да гарантира, че въглеродният отпечатък и въздействието върху околната среда от арбитражната практика са сведени до минимум. Проф. Таня..

публикувано на 26.04.24 в 15:40

Балет "Дива" с благотворително танцово шоу в помощ на парализирана жена

Зорница Петрова, известна със своите изящни танцови продукции с балета "DIVA", обяви предстоящия си благотворителен проект "Temptation in Black", който ще бъде представен на 27-и април в столичния клуб "Joy Station". Този спектакъл обещава да впечатли публиката със своя колоритен и разнообразен подход към танца, обединяващ различни стилове и..

обновено на 26.04.24 в 13:24
Съдия Марияна Кънчева

Съдия Марияна Кънчева за съдебната практика на Съда на Европейския съюз

Юридическото предаване "Законът и Темида" дава начало на своята нова рубрика "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз", която се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз.  Рубриката на програма "Христо Ботев" можете да слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа. В първото издание на рубриката Марияна..

публикувано на 26.04.24 в 12:20

"Млад благотворител" – конкурс насърчава ученическото добротворчество

Станислава Рашева от Фондация "Благотворител", която е организатор на конкурса "Млад благотворител", споделя за важността на този инициатива. Вече от седем години конкурсът вдъхновява и обучава учениците от осми до дванадесети клас да бъдат активни и съпричастни към обществото още от млада възраст. Тя посочва, че идеята за конкурса възниква през..

обновено на 26.04.24 в 11:13

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54