Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Финален концерт на фестивала в Рейкявик, Исландия

Кавирното дуо Катя и Мирей Лабек
Снимка: reykjavikmidsummermusic.com

„Горд съм и щастлив, че представям летния фестивал в Рейкявик, където някои от водещите световни музиканти се събират в концертна зала „Харпа“, за да прекарат няколко ярки исландски летни вечери, свирейки най-прекрасната музика. Всеки концерт е програмиран да включва вълнуващ микс от стари и нови произведения, подчертаващ неочаквани връзки и създаващ свеж контекст за невероятна музика“ казва пианистът Викингур Олафсон, създател и вдъхновител на фестивала от 2012 г.

Миналото лято фестивалът се проведе от 20 до 23 юни и това е винаги неговото време – около лятното слънцестоене.

„От самото начало на фестивала, целта му е да събере някои от най-добрите музиканти на света в исландската столица, за да изпълняват страхотна музика от всички времена под арктическо среднощно слънце. Това е фестивал за любопитното ухо. Програмирането се основава на идеята, че цялата музика, която свирим и слушаме днес, е в известен смисъл съвременна музика, независимо дали е била създадена през 17-и или 21-ви век. Когато творби от различни времена и места се съберат по правилния начин, всеки концерт се превръща в история, която никога не е разказвана досега. И точно това ни харесва“ – казват организаторите.

Във финалния концерт участваха кларинетистът Марк Симпсън, цигуларите Иля Грингольц и Анахит Куртикян, виолистката Юра Лий, челистите Якоб Кораний и Ленард Елшенбройх, и пианистите Викингур Олафсон, Катя и Мирей Лабек.

В концерта, който „Музик мания“ ще представи на 10 юни от 14.30 часа, ще чуете увертюра по еврейски теми от Сергей Прокофиев, написана през 1919 г. по време на престоя на композитора в Америка. След това ще прозвучи „Възхвала за вечността на Исус“ от „Квартет за края на времето“ от Оливие Месиен – пиеса, която Месиен създава по време на пленничеството си в концлагера Гьорлиц по време на Втората световна война. След Месиен следва струнен квартет №11, опус 122 от Дмитрий Шостакович, завършен през 1966 г., изпълнен от квартет „Бетовен“ и посветен на втория цигулар на състава Василий Ширински.

Ще звучи традиционна исландска музика и петият фа минорен концерт за клавесин на Йохан Себастиан Бах.

Специалните гости на фестивала клавирното дуо Катя и Мирей Лабек заемат втората част на концерта. Те ще свирят пиеси за две пиана от Сергей Рахманинов, Игор Стравински и Арво Пярт. На финала ще представят Четири движения за две пиана от Филип Глас – поръчка от клавирния фестивал в Рур през 2008 г. и изпълнена там за първи път.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кубинският перкусионист Роландо Пеласио в България

По покана на фондация "Вирул" и българския перкусионист Георги Попов в София пристигна Роландо Пеласио, един от най-талантливите кубински перкусионисти на своето поколение. Кубинският музикант, свирил с легендарни групи като Buena Vista Social Club, Afro-Cuban Allstars и Conjunto Chapotin, ще бъде водещ на тридневен уъркшоп по афро-кубински перкусии в..

публикувано на 02.05.24 в 08:55

Всички в джаза

Международният ден на джаза се отбелязва от ЮНЕСКО всяка година от 2012-а насам, а предложението за това е на легендарния джазмен Хърби Хенкок – посланик на ЮНЕСКО за междукултурен диалог и председател на Института за джаз "Телониъс Монк". Целта е да има ден, който да събира общности, формации, музиканти, школи, артисти, музикални историци и джаз..

публикувано на 30.04.24 в 16:43

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 май 2024 г.

1 май Свири Оркестърът на Минесота с диригент Осмо Венска. 3.00 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Камерна симфония в до минор, оп.110 а. 3.24 часа – Жозеф Болон дьо Сен-Жорж (ок.1745-1799), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 3 № 1. Солистка: Карън Гомио (цигулка). 3.44 часа – Карлос Саймън (р. 1986), "Елегия: Плач от гроба". 3.50 часа – Густав..

публикувано на 30.04.24 в 07:50

"Вилхелм Тел" от Росини във Виенската държавна опера

В съботната вечер (27 април от 20 часа) ще бъдем във Виенската държавна опера , за да проследим спектакъла на "Вилхелм Тел" с дата 16 март 2024 година. Последното сценично творение на Росини съперничи по времетраене с божествените дължини на Вагнеровите шедьоври. Това е една от причините "Вилхелм Тел" сравнително рядко да се поставя по..

публикувано на 27.04.24 в 07:55