Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спасителната сила на хумора според Виктор Пасков и Петър Маринков

Снимка: Даниела Манолова

Когато рецензията на книга започва с предизвикателно предупреждение като това по-долу, идеята да превърнеш текста ѝ в радио веднага получава поне два сериозни довода – комуникативност и лекота, която води към сериозност. Ето и самото предупреждение на издателство „Захари Стоянов“, което гласи:

„Предупреждаваме – тази книга не е безопасна за психичното ви равновесие! Но същевременно тя е и лечителна. Ако някой все още е имал своите тежнения към епохата, която отмина, или към тази, чиято кал е нагазил, въобразявайки си, че върви към Европа, то след смеха и сълзите, следвайки прочита, той с прояснен поглед и олекнало сърце може облекчен да въздъхне – не се е случило кой знае какво! Важното е, че изкуството е вечно, а хуморът – спасителен.“

Нощната програма на Радиотеатъра в неделя ще ви предложи радиопиеса, създадена от двама автори. Всеки от тях поотделно е автор на драматургия и белетристика, а също така и на радиопиеси във фонда на БНР. „Изменници в нощта“ е съвместно произведение на Виктор Пасков и Петър Маринков. Историята на текста е дълга и интересна и с факта, че преди да стане радиопиеса, текстът „Изменници в нощта“ е създаден като сценарий за филм, след това, през 2008, издаден във формата литературен сценарий заедно с още един сценарий, а през 2016 режисьорът Владлен Александров превърна киносценария в аудио. Кино произходът на текста е същевременно супер шанс за една динамична и монтажно свободна конструкция, която работи ефектно в иронично-хумористичната посока на произведението.

Участват Стефан Мавродиев, Веселин Мезеклиев, Пламен Сираков, Росица Александрова, Мая Бабурска, Теодор Елмазов, Пламен Пеев, Иван Петрушинов и детето Слави Дюлгеров.

Звукорежисьорският труд е на Живко Марев, Димитър Василев и Константин Райдовски, а музикалното решение – на Валя Бояджиева. Завръщането на Владлен Александров към радиотеатъра и Радиотеатъра на БНР е благословено с едно остроумно произведение, заради което си струва да останете будни след полунощ.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05

Нови поети в поредицата "Спасени думи"

През последните две години програма "Христо Ботев" на Българското национално радио излъчи стиховете на стотина наши съвременни поети. Необходимостта да звучи български стих в националните ни програми е явна и наложителна. Защото заедно с техническия напредък на века вкусът на публиката към прекрасното се променяше, слизаше надолу към чалгата и още..

публикувано на 05.04.24 в 08:05