Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Семейният оазис в близък аудио план

Снимка: Даниела Манолова

Продуцирана през 2011 година, десетилетие по-късно радиопиесата „Ковачи“ на Алек Попов тотално се цели в натрупаните стереотипи, от които вече почти не се диша. Днес, и особено в неделя следобед, аудиото ще е по-свежо отвсякога и ще можете да проверите неговата енергия, актуална както за цялото второ десетилетие на 20 век, така и за тук и сега.

Историята на един социален проект със заглавие Помощник в брака, осъществен с участието на работници от Сливен в статистически най-щастливия немски град Оснабрюк, е фантазния бекграунд, на който се завихрят силно драматични и емоционални събития, оплетени от изключителното умение на Алек Попов да съчетава в едно смешно, чудовищно и болезнено.

Текстът „Ковачи“ се появява на бял свят като разказ с подзаглавие: провокативна история, изследваща трансформациите на сексуалното желание в развитите общества. През 2011 този разказ е включен в американската антология Best European Fiction 2011.

В края на 2011 е неговата премиера като аудиопродукция на Радиотеатъра с редактор Ина Вълчанова, режисьор Възкресия Вихърова и с участието на Валентин Ганев, Мария Каварджикова, Христо Мутафчиев, Веселин Мезеклиев, Стоян Алексиев и Цветан Алексиев.

Година по-късно „Ковачи“ има вече и сценична постановка в Нов български университет с режисьор Възкресия Вихърова и нов актьорски състав с участието и на Валентин Ганев като глас на запис. Ковачи получава номинация за „Acкeeр 2012“ за съвременна българска драматургия и нoминaция зa „Икaр 2013“ зa пoддържaщa жeнcкa рoля.

Приятен неделен следобед и с брилянтния актьорски дует Мария Каварджикова и Валентин Ганев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05

Нови поети в поредицата "Спасени думи"

През последните две години програма "Христо Ботев" на Българското национално радио излъчи стиховете на стотина наши съвременни поети. Необходимостта да звучи български стих в националните ни програми е явна и наложителна. Защото заедно с техническия напредък на века вкусът на публиката към прекрасното се променяше, слизаше надолу към чалгата и още..

публикувано на 05.04.24 в 08:05