Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историята на планината

Снимка: Жоро Хаджиев

Откриваме госта на рубриката "Радиоавтограф" на една поляна високо в Стара планина, близо до село Горановци. Това е Жоро Хаджиев -  музикант и фотограф със спортен дух, чиято най-голяма страст е да открива привидно забравени високопланински  населени места, за да разкаже после историите им. 

 Страстта към пътуване при него е семейна традиция, за което е свидетелството и фамилията, която носи  -  дядото на неговия прадядо стига до Йерусалим и става хаджия. 

Днес Жоро продължава тази пътешественическа традиция, като я комбинира със страстта си към моторите. На първата си забравена махала в Стара Планина се натъква случайно, още докато е състезател по мотоциклетизъм, а с нея открива и страстта си към планинските населени мести.

Макар никога да не е пренебрегвал равнините, за него именно планините носят най-много много приятни преживявания, защото в тях открива чувствата, събитията и историческите факти, които му носят най-голямо удоволствие.


Жоро Хаджиев подхожда като истински изследовател към местата, които посещава. Прави предварително проучване, интервюира местните хора и събира митове, предания и история, като не пропуска да документира фотографски приключенията си. 

Прави това, защото иска да споделя преживяванията с хората, които по една или друга причина не могат като него да пътешестват из забравените кътчета в нашите планини. За своя мисия е приел и запазването на паметта за тези места, чрез спомените на малкото останали в тях хора - традициите, историческите истини и неписаните разкази, които се предават от уста на уста, докато все още има кой да ги чуе. 

В разговора ще научите за местата, където той открива изключително впечатляващата суха зидария, както и за това какво заснема в изоставените къщи, в които успява да влезе, спазвайки своя принцип никога да не докосва нищо. 

Ще научите още и интересните връзки, които той прави между пандемията, която върлува в момента, и историите на стотиците изоставените махали, които е посетил. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Кънев

Владимир Кънев: Пчелите могат да предскажат много напред времето

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" обсъдихме живота на пчелите и трудностите по тяхното отглеждане по повод Световния ден на пчелите. Гост беше Владимир Кънев , когото е трудно да наречем просто пчелар. Ако пчелар е човек, който просто добива мед, то Владимир е много повече. В два пчелина – в село Къкрина и в..

обновено на 20.05.24 в 09:45

Защо бъдещето на хората зависи от пчелите?

Опрашването е основен процес за оцеляването на земните екосистеми. За да повиши осведомеността за значението на пчелите, за заплахите, пред които са изправени като вид и за приноса им към устойчивия живот на планетата Земя, ООН определя 20 май за Световен ден на пчелите . За бъдещето на пчелите в "Нашият ден" говори ентомологът Тошко Любомиров от..

публикувано на 20.05.24 в 09:17
Димитър Вацов

Проф. Димитър Вацов: Кокошките на властта – по-важни от хората, или за моралния дебилизъм

Проф. Димитър Вацов, преподавател по философия в НБУ и председател на Фондация за хуманитарни и социални изследвания - София, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" "Археология на моралния дебилизъм" в проучването си за аварията в Чернобил през 1986 година. Моралните дебили "Те са събирателен образ – много хора, лица, индивиди..

публикувано на 20.05.24 в 09:00
Ива Иванова

Другият живот на плодовете

Натуралните плодови ликьори се приготвят в България предимно за домашна употреба, а това често е предпоставка рецептите да се загубят, знанието и уменията да не могат да преминат нататък. Това е поправимо, казва Ива Иванова от София, впуснала се преди няколко години в приключението да произвежда натурални плодови ликьори, в които плодовете и..

публикувано на 19.05.24 в 10:35

Радвайте се!

Протойерей Александър Шмеман пише: "Ето какъв е смисълът на неделята на жените-мироносици. Тя напомня, че тогава в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Призовава ни да пазим любовта и верността, за да не умрат, да не изчезнат от този свят. Осъжда нашето малодушие, страх и вечното ни робско самооправдание. Тайнствените..

публикувано на 19.05.24 в 09:10