Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Магическият театър на „Степния вълк“

Музея на Херман Хесе в Монтаньола
Снимка: Pixabay

В минутите, отредени за неделен радиотеатър на вълните на програма „Христо Ботев“ на 28 февруари от 16 часа, можете да слушате драматизация по романа на Херман Хесе „Степният вълк“.

„Степният вълк“ без съмнение е едно от най-значимите романови произведения в европейската литература на ХХ век. и едва ли има нужда достойнствата му да бъдат излагани наново тук. Да се драматизира и „побере“ в един час толкова широко произведение (и като обем, и като теми и идеи, и като повествувателни форми) е трудна, дори непосилна задача. И въпреки това авторът на драматизацията Владислав Тодоров Калудов не само си я е поставил, но и я е изпълнил до голяма степен успешно.

Да, наистина подходът няма как да не бъде фрагментарен, няма как драматургичното действие да не страда за сметка на епизодичното претворяване на ключовите за текста моменти, няма как архитектониката на романа да не е опростена до такава степен, че накрая да не останат само носещите колони на произведението. И въпреки това силуетът на двореца, който големият писател е успял да построи със словото си през 1927 г., неминуемо ще изплува в съзнанието на онези радиослушатели, които решат да посветят на „Степният вълк“ част от неделния си следобед.

Струва си да се отбележи и това, че драматизацията на Калудов със своята експресивност се доближава като изразни средства до един от основните мотиви в текста – този за „магическия театър”. В него всеки трик и фокус, всеки танцов жест и объркваш сценичен ход имат екзистенциална кодировка, която може би с ирония, а може би напълно сериозно, авторът завещава само за онези, които са „умопомрачени“.

Още през първите си минути драматизацията разкрива големите си теми. Самотата и доброволното интелектуално оттегляне от светската пяна на живота на централния персонаж Хари Халер. Стремежът към удоволствие и лекота на Хермина. И, разбира се, опустошителната колизия между тези две толкова различни, но и в същото време необходими една на друга в рамките на произведението житейски нагласи.

Записът е направен през 1991 г., негов режисьор е Георги Морянов, главната роля, тази на Хари Халер, се изпълнява от Сава Хашъмов, ще чуете още и гласовете на артистите: Сашка Братанова, Георги Георгиев, Петър Гюров, Венелин Пехливанов, Живко Гарванов и Лилия Райно


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05

Нови поети в поредицата "Спасени думи"

През последните две години програма "Христо Ботев" на Българското национално радио излъчи стиховете на стотина наши съвременни поети. Необходимостта да звучи български стих в националните ни програми е явна и наложителна. Защото заедно с техническия напредък на века вкусът на публиката към прекрасното се променяше, слизаше надолу към чалгата и още..

публикувано на 05.04.24 в 08:05