Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Покана за танго на сцената на Софийската опера и балет

Снимка: operasofia.bg

100 години от рождението на Астор Пиацола отбелязва Софийската опера със спектакъл „Танго“ по музика на един от най-големите аржентински композитори.

След като премиерата, насрочена на 26 март, беше отложена поради епидемичната обстановка в страната, на 14 май Софийската опера ще представи балета „Танго“.

Спектакълът е под патронажа на Негово превъзходителство Алфредо Нестор Атанасов, посланик на Република Аржентина в България.

Пресконференция в Софийската опера за спектакъла „Танго“
Чуйте какво сподели той на пресконференцията в Софийската опера на 10 май, в звуковия файл. Преводът е на Галена Райчева.


Хореографът на постановката Светлин Ивелинов беше много емоционален в думите си:
„Това е голям спектакъл, в две действия, провокиран изцяло от музиката на Пиацола, с цялата красота, мощност, динамика и експресия на това, което носи тя.
Работата беше чудесна, много благотворна и интересна. Артистите са великолепни и е удоволствие да се работи с тях. Това е спектакъл с истинско развитие, който е направен специално за Софийската опера. Той има една предишна версия, която влезе в Златния фонд на Аржентина.
Сега обаче, спектакълът е развит изцяло, тъй като артистите ми дават друго вдъхновение и други решения, които ще видите за пръв път на сцената на Софийската опера. Основата е танго, присъстват много елементи на тангото. Исках през цялата чувственост, двигателност, през цялата красота на този танц, върху цялата мощ на музиката на Пиацола да създам този спектакъл.“

Музиката, която съпровожда спектакъла е запис на изпълнения на самия композитор.



Не пропускайте премиерата на „Танго“ на сцената на Софийската опера и балет на 14 май. Следващите спектакли са на 15 и 16 май, а ръководителят на балета Сара-Нора Кръстева издаде, че „Танго“ ще бъде представен и на три сцени на открито в рамките на летните фестивали на театъра.

В „Танго“ участват: Марта Петкова, Кристина Чочанова-Иванова, Никола Хаджитанев, Джон Абенанти, Боряна Петрова, Венера Христова, Емил Йорданов, Цецо Иванов, Александър Александров, Кристиан Манев, Никола Арнаудов, София Цуцакова-Абенанти, Вяра Иванчева, Милена Тодорова, Елена Петрова, Мина-Василия Стоянова, Теодор Воденичаров, Георги Аспарухов, Георги Банчев.

Освен хореографа Светлин Ивелинов по постановката работят и асистент-хореографът Антоанета Алексиева, сценографът Борис Стойнев и художникът на костюмите Християна Михалева-Зорбалиева. Репетитори са Мария Илиева, Ясен Вълчанов и Трифон Митев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всички в джаза

Международният ден на джаза се отбелязва от ЮНЕСКО всяка година от 2012-а насам, а предложението за това е на легендарния джазмен Хърби Хенкок – посланик на ЮНЕСКО за междукултурен диалог и председател на Института за джаз "Телониъс Монк". Целта е да има ден, който да събира общности, формации, музиканти, школи, артисти, музикални историци и джаз..

публикувано на 30.04.24 в 16:43

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 май 2024 г.

1 май Свири Оркестърът на Минесота с диригент Осмо Венска. 3.00 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Камерна симфония в до минор, оп.110 а. 3.24 часа – Жозеф Болон дьо Сен-Жорж (ок.1745-1799), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 3 № 1. Солистка: Карън Гомио (цигулка). 3.44 часа – Карлос Саймън (р. 1986), "Елегия: Плач от гроба". 3.50 часа – Густав..

публикувано на 30.04.24 в 07:50

"Вилхелм Тел" от Росини във Виенската държавна опера

В съботната вечер (27 април от 20 часа) ще бъдем във Виенската държавна опера , за да проследим спектакъла на "Вилхелм Тел" с дата 16 март 2024 година. Последното сценично творение на Росини съперничи по времетраене с божествените дължини на Вагнеровите шедьоври. Това е една от причините "Вилхелм Тел" сравнително рядко да се поставя по..

публикувано на 27.04.24 в 07:55
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15