Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да изпратим един от славеите на народната музика певицата Тонка Колева с песен и думи

Последното интервю на певицата в предаването „От песен в песен“

Снимка: Фейсбук страница на Тонка Колева

Последно сбогом си взехме с неповторимата Тонка Колева. Тя вече ще оглася небесната шир заедно с много други любими творци, които ни напуснаха в последно време.

Както повечето талантливци, Тонка Колева пее от дете. В началото започва като солистка на Детския фолклорен ансамбъл – Хасково. Развива таланта си в Средно музикално училище „Филип Кутев“ в Котел и Академията за музикално и танцово изкуство в Пловдив, а през 1994 година издава първия си солов албум „Орехово листе“.

Квартет „Българка джуниър“ е един от най-красивите вокални проекти на Тонка и другите три прекрасни певици – Христина Анастасова, Фани Койнарова и Елена Бедлева. 

Репертоар от традиционни народни песни, аранжирана фолклорна музика на композитори като – Иван Спасов, Красимир Кюркчийски, Теодосий Спасов, Стефан Мутафчиев, Николай Кауфман, Димитър Трифонов и др.

Тонка Колева е една от най-големите български тракийски певици. Тя има десетки записи като солист и с квартет „Българка джуниър“, както и десетки гастроли в чужбина. Дълги години е солист на ансамбъл „Тракия“ в Пловдив, солист на Народния оркестър към Община Хасково и диригент на хора към представителен ансамбъл „Китна Тракия“ – Хасково.

Зад ярките творчески личности невинаги стоят добри хора. Тонка Колева обаче беше пример за истински човек, неповторим професионалист, преподавател, приятел.

Ще ни липсва тази съвкупност от доброта и светлина, но няма да бъде забравена.

Следата, която остави Тонка Колева в историята на професионалната народна музика, е незаличима и ярка.

Оставаш завинаги в сърцата ни, Тони!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Концертгебау оркестър

Кантатно-ораториална вечер с духовна музика

В навечерието на Възкресение Христово ви предлагаме вечер с кантатно-ораториална музика от Специалния ден на Еврорадио, посветен на Страстната седмица и Възкресение Христово: Концерт от Амстердам с участието на солисти, Смесения хор на Нидерландското радио и Кралския Концертгебау оркестър с диригент Тревър Пинък. В програмата звучи "Йоханес..

публикувано на 04.05.24 в 07:05

Кубинският перкусионист Роландо Пеласио в България

По покана на фондация "Вирул" и българския перкусионист Георги Попов в София пристигна Роландо Пеласио, един от най-талантливите кубински перкусионисти на своето поколение. Кубинският музикант, свирил с легендарни групи като Buena Vista Social Club, Afro-Cuban Allstars и Conjunto Chapotin, ще бъде водещ на тридневен уъркшоп по афро-кубински перкусии в..

публикувано на 02.05.24 в 08:55

Всички в джаза

Международният ден на джаза се отбелязва от ЮНЕСКО всяка година от 2012-а насам, а предложението за това е на легендарния джазмен Хърби Хенкок – посланик на ЮНЕСКО за междукултурен диалог и председател на Института за джаз "Телониъс Монк". Целта е да има ден, който да събира общности, формации, музиканти, школи, артисти, музикални историци и джаз..

публикувано на 30.04.24 в 16:43

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 май 2024 г.

1 май Свири Оркестърът на Минесота с диригент Осмо Венска. 3.00 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Камерна симфония в до минор, оп.110 а. 3.24 часа – Жозеф Болон дьо Сен-Жорж (ок.1745-1799), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 3 № 1. Солистка: Карън Гомио (цигулка). 3.44 часа – Карлос Саймън (р. 1986), "Елегия: Плач от гроба". 3.50 часа – Густав..

публикувано на 30.04.24 в 07:50