Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 4-10 октомври

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата. Ето и някои от акцентите в предаването от 10 октомври.

На 1 октомври в Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ – Самоков беше открита фотографската изложба „Познатият Непознат“. Автор е Петър Боев (1912-2004 г.), който е най-известен с двата си тома „История на българската фотография“. Именно покрай научната си работа той остава непознат като творец. Петър Боев е офицерски син, фотограф, писател, журналист. Човек с обществена дейност, надхвърляща половин век. В изложбата „Познатият Непознат“ зрителите могат да видят непоказвани снимки от семейните албуми, негови картини, рисунки, лични вещи, документи. Посетителите могат да видят и оригинални видеоматериали, свързани с живота на Петър Боев. Куратор на изложбата е Силвио Томов – уредник нова история в Исторически музей-Самоков.

На десети октомври в Държавен куклен театър - Пловдив от 19.30 ч. беше поставен спектакълът „Жълтата котка“. „Жълтата котка“ е представление за живота на жена, готова на всичко за щастието на сина си. Четирима актьори разказват нейната история, използвайки средствата на документалния театър, съвременния танц, "stand up" комедията и приказката. Те я „следват“ по пътя от родната ѝ страна през България до все още ненаписаното ѝ бъдеще. Спектакълът се осъществява в рамките на проект „Повишаване на информираността на българското общество и мигрантските общности в България“, изпълняван от Международната организация по миграция, продукцията е на „Театър на отговорността“, а режисьор е Борис Зафиров.

На българския книжен пазар читателите вече могат да намерят заглавието „Антарктическа кухня". „Има много книги, писани за Антарктида, в които се разказва за учените и за техните постижения на Ледения континент, но за първи път сега тази книга е посветена на готвачите, подготвящи храната на полярниците. Те имат нужда от уют, който да ги доближи до дома и това става чрез храната“, казва в интервю пред БТА проф. Христо Пимпирев – директор на Българския антарктически институт и ръководител на българските полярни експедиции. Премиерата на книгата се състоя преди дни в Аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Освен проф. Пимпирев, още двама души са ключови за появата на „Антарктическа кухня" – Хавиер Качо, испански писател, учен и ръководител на испанската полярна база „Хуан Карлос I”, и журналистът и фотограф Иглика Трифонова.

Международното Биенале на стъклото е най-мащабното и професионално ориентирано събитие в България, посветено изцяло на художественото стъкло. Биеналето, вече превърнало се в традиция, се провежда за трета година в сътрудничество между Нов български университет и Националната галерия. До седми ноември творби на 158 автори от 41 страни ще бъдат изложени в "Квадрат 500" и в Нов български университет.

Социални, морални и екологични уроци на едно необикновено време – така кураторката на изложбата Nature takes back Теодора Константинова определя творбите в нея. Изложбата на Ели Жотева, Мартин Пенев и Стела Василева беше открита на 4 октомври в галерия Little bird place и може да бъде разгледана до 29 октомври.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За гласувалите с усмивка

В редакция "Хумор и сатира" смятаме, че гласуването е не само право, но и задължение, най-вече пред самия себе си. Тази неделя след новините в 18 всички, които са гласували в неделя ще получат по радиото по една усмивка, която изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от актьорите Милка..

публикувано на 07.06.24 в 17:30

"В очакване на Годо" отново провокира въпросът за чакането

Предстои премиера на представлението "В очакване на Годо" на сцената на кино-театър "Освобождение". Сценичната версия прилага подхода на театъра на абсурда, присъщ за Самюел Бекет, но използва и съвременни театрални техники и препратки. Въпросът за чакането през търсенето на себе си е поставен актуално през погледа на всички персонажи. Повече за..

публикувано на 07.06.24 в 17:15

Златните години на българското графично изкуство

70 творби на 35 български художници от три творчески поколения представя най-новата постоянна експозиция "Графика и живопис" на Градската художествена галерия "Борис Георгиев" – Варна.   Знаковата изложба включва всички стилови и пластически направления в българското графично изкуство – фигуративизъм, експресионизъм, сюрреализъм,..

публикувано на 07.06.24 в 17:00

Да бъдеш Цветана Манева

Ако "Варненско лято" е аналогия за качествен театър, тя е аналогия за едно от големите имена в актьорската игра. Тя всъщност е художественият директор на Международния театрален фестивал, който за 32-ра година празнува театъра, член е на британското Шекспирово дружество. Тя е от дамите, които канят, от жените, които се запомнят, от актрисите, като..

публикувано на 07.06.24 в 16:25

Фестивал на младото и креативно европейско кино

Жителите и посетителите на София, които ценят доброто кино, могат да се насладят на филмовия фестивал "Европа – винаги млада и красива" до 26 юни. Прожекциите се осъществяват на лятната сцена в парк "Борисова градина" на обявените дати от 21 ч. – входът е свободен. Фестивалът на младото европейско кино е организиран в чест на 20-годишнината..

публикувано на 07.06.24 в 16:10