Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Теодора Павлович: аз не мечтая много, защото в много случаи реалността изпреварва мечтите ми

4
Проф. д-р Теодора Павлович
Снимка: Гроздан Христозов

Тя е сред любимите ученици  и последователи на проф. Васил Арнаудов и неслучайно вече повече от три десетилетия ръководи Софийския камерен хор, носещ неговото име. Изтъкнат музикант, завеждащ катедрата „Дирижиране и композиция“ в Националната музикална академия „Панчо Владигеров“, проф. д-р Теодора Павлович е представител на България в Световния хоров съвет и член на международни журита на редица престижни събития в почти всички страни на Европа, а също така – САЩ, Русия, Китай, Япония, Хонконг, Тайван, Южна Корея, Израел.

Аделина Александрова и проф. д-р Теодора Павлович
Обичана от студентите и уважавана сред колегите, тя сякаш е родена, за да стане хоров диригент и да продължи делото на проф. Арнаудов и на своята майка – изтъкнатата българска диригентка Петя Павлович. Но дали това е било съкровеното желание на Теодора? За какво е мечтала като дете, какви са били тайните ѝ стремежи; каква всъщност е искала да стане и какъв човек е извън хор „Васил Арнаудов“? Всичко това ще научите в изключително интересния разговор, който проведохме с нашата гостенка в студиото на „Предаване без име“.
Една откровена изповед за мечтите и тяхната метаморфоза, за съдбовността, отговорността и трудностите, пред които се изправя всяка жена, решила да стане диригент.

Двете части на интервюто можете да проследите в две поредни съботи – на 12 и 19 март, от 11 часа по програма „Христо Ботев“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

105 години от рождението на Руслан Райчев

Съботната оперна вечер посвещаваме на диригентското майсторство на Руслан Райчев. Ще излъчим цялостен запис на операта "Хованщина" от Модест Мусоргски, осъществен с хора и оркестъра на Софийската опера и солистите Никола Гюзелев, Стефка Минева, Стефан Еленков, Любомир Бодуров, Стоян Попов и др. За личността, живота и дейността на големия ни диригент ще..

публикувано на 25.05.24 в 08:05
Декори от Първо действие на операта „Хованщина”, Москва, 1897 г.

"Хованщина", народна музикална драма в пет действия от Модест Мусоргски

Първо изпълнение: Санкт Петербург, 9 (21) февруари 1886 година. Време и място на действието: Москва и нейните околности, 1682 година. Действащи лица: • Княз Иван Ховански, началник на стрелците – бас • Княз Андрей Ховански, негов син – тенор • Княз Василий Голицин – тенор • Шакловити, болярин – баритон • Досифей, водач на разколниците – бас •..

публикувано на 24.05.24 в 17:39

Открива се 55-ото издание на международния фестивал "Софийски музикални седмици"

От 23 май до 1 октомври в два модула – пролетен и есенен (първият повече симфоничен и хоров) ще продължи тазгодишното 55-о издание на фестивала "Софийски музикални седмици". Многобройни международни гости и изявени имена ще представят палитра от камерни и симфонични концерти, хорови и дуетни изпълнения. Акценти с подбрани произведения, композитори,..

публикувано на 22.05.24 в 10:09

София Главопулу – една от дамите на Балканите в "Ритъмът на Балканите 9" на ОНМ на БНР

Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов представи "Ритъмът на Балканите" – един от най-успешните си концертни проекти, който вече 8 издания прескача граници и събира на българска сцена едни от най- изявените музиканти на Балканите. 9-ото издание, тази година, представи дамите на Балканите, с великолепен подбор на..

публикувано на 22.05.24 в 08:20
Фридрих Велики свири на флейта, а Карл Филип Емануел Бах му акомпанира

Музиката на Фридрих Велики

Пруският крал Фридрих II (1712-1786), известен още като "Велики", е не само   успешен военачалник и щедър патрон на изкуствата, но и умел флейтист и автор на голямо количество инструментални творби, сред които над 120 сонати за флейта и континуо и 4 концерта за флейта и струнни. Роден през 1712 г., Фридрих от рано проявява по-голям интерес..

публикувано на 21.05.24 в 09:05