Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Руската литература – премълчана и забравена

Иван Гончаров, Иван Тургенев, Лев Толстой, Дмитрий Григорович, Александър Дружинин и Александър Островски
Снимка: Уикипедия

Войната на Русия срещу Украйна извади света от мирното си битово спокойствие и го хвърли в битийните прегръдки на цивилизационното безпокойство. И то веднага след две годишни битки срещу ковид пандемията, в острото противопоставяне между „за“ и „против“ ваксинирането. Днес Западът единодушно настръхна срещу агресора и наложи не само икономически и финансови санкции, но в паниката от задаващата се нова световна война започна да се отказва от почти всичко руско – водка, черен хайвер, съвременни световни майстори на изкуството, дори от доказани във вековете литературни гении. Смесването на политическия протест с духовната изолация спрямо Русия не е най-логичната реакция за всяко общество, което претендира да е демократично.

За разлика от бившите соцстрани, западните нямат опит в прилагането на тоталитарна цензура, и слава Богу, те познават полемиката, доколкото още я има в медиите, но едва ли им отиват подобни болшевишки крайности.


Какво мислят българските интелектуалци, преводачи, поети, политически журналисти? Подобен дискусия е необходима и не бива да се премълчава. Затова в предаването участват университетският преподавател проф. Людмил Димитров, преводач от руски, сръбски, словенски и английски, поетът Бойко Ламбовски, преводач от руски и френски, Галина Меламед, също преводач и познавач на руската поезия, както и Бойко Василев, който владее 8 чужди езика и следи в детайли световните тенденции в политиката и културата.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
„Обсадата на Севастопол“, картина на Франц Рубо

Кримската война: причини, събития, последици

На 17 май 1853 г. Диванът на Високата порта отхвърля ултиматума на Руската империя, поставен ѝ от специалния пратеник на Николай I княз Александър Меншиков. Причината е, че една от точките в документа се явява пряка намеса в дейността на османското правителство: Санкт Петербург иска да покровителства и дори да ръководи духовния живот на..

публикувано на 16.05.24 в 15:50

Между проблемите и решенията в здравеопазването у нас и по света

Така обобщихме разностранните теми, обсъждани по време на международната конференция с участието на лекари от Югоизточна Европа. В преките включвания от събитието поставихме акценти върху изготвения здравен анализ и коментар на обществените нагласи. Автор на тази част от дискусията, която коментирахме в студиото, бе проф. Андрей Кехайов, президент на..

публикувано на 15.05.24 в 14:35

Директивата на Съвета на ЕС за борба с насилието над жени и деца

На 8 май Съветът на ЕС прие Директива за борба с насилието над жени и деца . Причината е разрастването на проблема през последните години. П рез 2023 г. над 20 жени са убити от мъже в България, а регистрираните случаи на домашно насилие срещу жени са 1359. Повтарям: регистрираните! Колко са в действителност – едва ли някой има представа. И..

публикувано на 14.05.24 в 13:25

Еврика! Успешни българи: Баян Гечев

Баян Гечев е ученик от 12 клас на Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски". Носител е на множество медали – златни, сребърни и бронзови от международни олимпиади по астрономия и астрофизика. Последният от тях е от олимпиадата в Япония през 2023 г. Екипът ни беше впечатлен от името му – Баян. Рядко се намират хора, които да нарекат сина..

публикувано на 13.05.24 в 17:05
доц. Ваня Мичева

Да бъдем великоразумни, великонравни и великодействени, но не велеречиви и велехвалени

В средновековните писмени паметници от IX – XI век се срещат поредица от сложни думи, образувани с прилагателните "велик" и "велии" (със същото значение). Те са се отнасяли до нравствени и духовни качества на човека, най-вече положителни, но и отрицателни като "велеречив", т.е. който говори надменно или "велехвален" – който много се хвали...

публикувано на 13.05.24 в 16:07