Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Босоногата Люсиен Рьоноден Варѝ очарова публиката

| обновено на 13.04.22 в 09:03
Снимка: @luciennetrumpet

На 18 ноември 2021 г. на сцената в зала „България“ застана френската тромпетистка Люсиен Рьоноден Варѝ.

Родена е на 28 януари 1999 г. Учи първо с Филип Лафит в консерваторията в Ман и до 2012 г. свири в Биг бенда на университета. Виртуозните ѝ изпълнения ѝ носят много награди от различни конкурси – белгийските срещи на медните духови изпълнители, конкурсът „Златните ключове“ в Париж, конкурсът за млади артисти „Морис Андре“ в Але, както и конкурсът за млади тромпетисти в Алансон.


Великолепната
Люсиен Рьоноден Варѝ днес е един от най-търсените млади артисти. Само през последните години тя откри джаз фестивала в Монтрьо с Уинтън Марсалис, участва в Променадните концерти на Би Би Си, беше на турне с Лондонския камерен оркестър в югоизточна Азия, получи специална покана за участие в музикалния фестивал в Картагена Колумбия, участва в един от най-престижните концерти във Френската столица за националния празник в подножието на Айфеловата кула на 14 юли.

По покана на Софийската филхармония под диригентството на главния гост-диригент Саша Гьотцел тя представи творби на Астор Пиацола.

Исках да направя история около него, не само да свиря музиката му, но и да изпълня пиеси, които е обичал. Опитах се да го представя по най-добрия начин“ – казва Люсиен.

В звуковия файл може за чуете какво още сподели тя.



Освен записите на Люсиен осъществени през различни периоди до сега, благодарение на международния обмен на Еврорадио в „Музик мания“ на 13 април от 14 часа ще бъде излъчен и документален запис от концерт на Симфоничния оркестър на Люцерн с диригент Елена Шварц, на който са изпълнени „Един американец в Париж“ на Джордж Гершуин и „Уестсайдска история“ на Ленард Бърнстейн.

Люсиен Рьоноден Варѝ обича джаз, с удоволствие изпълнява камерна музика, като се включва в квартети и други камерни формации, особено през лятото. Има дуо с китариста Фелисиен Крю. Работи с Жером Дюкро, на когото поръчва аранжименти на различни пиеси, които харесва, тъй като смята, че музиката написана за тромпет не е достатъчна.

„Обичам да се забавлявам“ – казва тя.

Снимки: ФС на Люсиен Рьоноден Варѝ


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Вилхелм Тел" от Росини във Виенската държавна опера

В съботната вечер (27 април от 20 часа) ще бъдем във Виенската държавна опера , за да проследим спектакъла на "Вилхелм Тел" с дата 16 март 2024 година. Последното сценично творение на Росини съперничи по времетраене с божествените дължини на Вагнеровите шедьоври. Това е една от причините "Вилхелм Тел" сравнително рядко да се поставя по..

публикувано на 27.04.24 в 07:55
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50