Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Хиляди нападнаха Белоградчик, Видин, Лом"

Въстанието, уговорено да избухне на 1 юни 1850-а, е най-масовото в новата българска история

Снимка: Уикипедия

Въстанието, уговорено да избухне на 1 юни 1850-а, е най-масовото в новата българска история. Големи групи от селяни от българския северозапад излизат да си търсят правата. Размирното и често враждебно към Цариград управление на Осман Пазвантоглу преди близо половин век във Видин е направило вилаета избухлив, а веянията от запад и северозапад носят дъха на свободомислие и бунт.

Белоградчик, Раковица, Лом, Грамада, Старопатица, Урбабинци и десетки още села въстават и зле въоръжени или изобщо невъоръжени селяни с хиляди се стичат към сборните пунктове. В разговор с историците професор Пламен Митев, професор Росица Градева и Маргарита Радулова от Историческия музей във Видин става дума за причините и последиците от тази голяма и предхождаща Априлското въстание буна. 

Какъв е пръстът на Сърбия и особено на Руската империя за подклаждане на желанието за въоръжено въстание, какъв е приносът на унгарците и поляците след Унгарската революция и идването на бежанци във Видин, разказва проф. Градева. 

Според професор Пламен Митев ние следва да признаем, че още през 40-те и 50-те на 19-и век имаме наличие на много масово и много организирано движение за национално обособяване. 

Маргарита Радулова пък от Видинския исторически музей запознава с интересно свидетелство на жител на Грамада, който не се бои да пише до Високата порта и да разкаже ефектно за притесненията на местното население. 

В Раковишкия манастир днес има плоча на събралите се преди въстанието първенци от вилаета, които решават времето и тактиката за радикалното действие, като на плочата пише: "Тук през 1850 г. представители на населението от Северозападна България вземат решение за въставане срещу турските поробители".

Снимки – Уикипедия

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Храна за нечовеци

Храните за животни са също толкова важни, колкото храните за човеци – не само защото кучето е най-добрият приятел на човека, а и защото човекът може да направи избор в полза на своите четирикраки питомци. Иван Бенин от Банско е потомък на Неофит Рилски и цял живот е обичал животните. Някак естествено е той да започне да се занимава с храни за..

публикувано на 03.05.24 в 15:22

Спомен за Иван Андонов

Снимки: Уикипедия, БНТ

публикувано на 03.05.24 в 13:21

Богословът Мария Касабова: Бог е с нас, ако ние сме с него!

В един от най-вълнуващите епизоди на предаването "Нашият ден" гостува богословът Мария Касабова, чиято родова линия се свързва с братя Миладинови, а нейните деди са свещеници. Тя представя в разговора своето семейство, неговите корени и ценности, които го определят. Мария споделя, че нейният съпругът, Андрей, е диригент на Църковния мъжки..

обновено на 03.05.24 в 13:14

Светлина и символика: Вярата през погледа на иконите с доц. Стефка Попова

В предаването "Нашият ден" на Разпети петък, наш гост е доц. д-р Стефка Попова , известен иконописец и преподавател в Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. В разговор за вярата, духовността и изобразителното изкуство, тя сподели дълбоки мисли и вълнения от своята художествена практика и преподавателска дейност...

обновено на 03.05.24 в 11:46
Народът пее

Съединение във вярата: "Опелото Христово" с участието на миряни

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" разказваме за една похвална инициатива за въвличане на миряни в богослужението на Разпети петък. Диригентката на църковния хор "Спасение" – Нели Трошева, споделя за тази вълнуваща практика в предаването "Нашият ден". "За християните богослужението не би трябвало да е просто събитие,..

обновено на 03.05.24 в 09:59