Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за неповторимия тенор Николай Геда

Снимка: metoperafamily.org

В оперната вечер на програма "Христо Ботев", на 16 юли от 20 часа, ще си спомним за неповторимия, един от най-великите тенори на века с над 200 записа и 70 роли в репертоара си – Николай Геда!

Николай ГедаЗа себе си певецът признава, че "никога не е бил способен на този непосредствен контакт, който притежават големите артисти. Те са родени за сцената, за разлика от мен. Когато четеш за Сара Бернар, Йоста Екман или Ларе Хансон, разбираш, че тези хора винаги са играли роля, дори в личния си живот. Нищо такова аз не притежавам. За мен е огромен проблем да изпълня достоверно нещо, което е далече от сферата на моите собствени чувства. Най-голям успех съм имал в амплуа-то на меланхолика. Тук се чувствам в свои води и по-лесно преминавам бариерата на моята стеснителност, която винаги се е изправяла между мен и публиката."

Само няколко са тенорите в световната история, постигнали толкова успешна и дълга сценична кариера като родения в Стокхолм на 11 юли 1925 Хари Густав Николай Устинов, известен в целия свят с името Николай Геда. Има шведска (по майчина линия) и руска (по бащина) кръв, а през дългата си кариера изпълнява творби на седем езика – шведски, руски, немски, френски, италиански, английски и латински. За ранните години на певеца френското обществено радио за класическа музика цитира негови спомени: "Бях само на 23 години, когато осъзнах какво искам да правя с живота си. Тогава бях банков служител и не можех да понасям това. Реших да намеря добър учител по пеене и да видя накъде би могло да ме отведе това… В сърцето си знаех, че пеенето може да стане моята професия, защото винаги съм използвал много езици. Говорих руски у дома, можех да говоря и шведски, знаех и немски език, а след това в училище съм учил френски, английски и латински. Дори сам научих италиански. Така че, от много рано се чувствах комфортно с езиците, а за мен това е важно – певецът да знае няколко езика".



В предаването, на 16 юли от 20 часа, може да чуете: Миса солемнис в Ре мажор от Лудивиг ван Бетовен със солистите Елизабет Шварцкопф, Криста Лудвиг, Николай Геда и Никола Закария, хора и оркестъра на Лондонската филхармония, водени от Херберт фон Караян и пълен запис на операта "Вълшебната флейта" от Волфганг Амадеус Моцарт с изпълнителски състав:


• Николай Геда (тенор) – Тамино
• Гундула Яновиц (сопран) – Памина
• Валтер Бери (баритон) – Папагено
• Лучия Поп (сопран) – Царицата на нощта
• Готлоб Фрик (бас) – Зарастро
• Франц Крас (бас) – Говорител
• Елизабет Шварцкопф (сопран) – Първа дама
• Криста Лудвиг (мецосопран) – Втора дама
• Марга Хьофген (сопран) – Трета дама
• Рут-Маргарет Пюц (сопран) – Папагена
• Герхард Унгер (тенор) – Моностатос
• Агнес Гийбел (сопран) – Първо момче
• Ана Рейнълдс (сопран) – Второ момче
• Джозефин Вийзи (мецосопран) – Трето момче
Филхармоничен хор и оркестър
Диригент – Ото Клемперер

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борис Христов в ролята на Борис Годунов

Фестивал "Гласът на Борис Христов" представя изкуството на изключителния певец

Общество "Борис Христов" ще представи в две различни локации Аулата на Софийски университет и Руски културно-информационен център в периода 13 май - 18 май шест последователни прожекции, които обхващат изкуството на изключителния певец Борис Христов в областта на операта, месата и камерната песен. Ще бъдат представени над 191 аудио и видео записи от..

публикувано на 11.05.24 в 18:35

Директно от Ню Йорк – шедьовърът на Пучини "Мадам Бътерфлай"

Пролетните изпълнения на "Мадам Бътерфлай" на Пучини събират сопраното Асмик Григорян и тенора Джонатан Тетелман, двама вълнуващи певци, които правят големи дебюти на сцената на Метрополитън този сезон. Възхвалявана като "един от най-яростните драматични таланти" от The New York Times, литовското сопрано Асмик Григорян пристига в Метрополитън този месец..

публикувано на 11.05.24 в 08:05
Мила Павлова и Аделина Александрова с студиото на програма „Христо Ботев“

Мила Павлова: Обичам да ми е интересно!

"Желязна ръка в кадифена ръкавица" – това е за мен Мила Павлова, която с изненадващи за привидната си крехкост сила и енергия успява да движи паралелно два елитни фестивала и дейността на един духов квинтет. Мила е идеен вдъхновител, организатор и артистичен директор на "Дни на музиката в Балабановата къща" – един "бутиков" пловдивски фестивал, който..

публикувано на 10.05.24 в 12:15
Виенски филхармоници в Музикферайн

Неделно матине на Виенските филхармоници в Музикферайн

На 25 февруари тази година под диригентството на Франц Велзер-Мьост Виенските филхармоници представиха в Музикферайн, Виена, втората концертна програма за предстоящото турне през март в САЩ: един концерт с музиката на Паул Хиндемит, Рихард Щраус, Арнолд Шьонберг и Морис Равел, блестящо реализиран и много горещо аплодиран. Музикалният предобед беше..

публикувано на 10.05.24 в 11:05

Камерен ансамбъл "Силуети" представя Българска класика на 10 май

Последният концерт за сезона на камерен ансамбъл "Силуети" е посветен на годишнините на именити български композитори – Панчо Владигеров (125 години от рождението), Любомир Пипков (120 години от рождението), Георги Тутев (100 години от рождението), Иван Спасов (90 години от рождението), Васил Казанджиев (90 години от рождението) и Румен Бальозов (75..

публикувано на 10.05.24 в 07:55