Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За културното наследство на Унгария

20-и август – Национален празник на Унгария! Ден на хляба, държавността и първия унгарски крал Св. Ищван (Св. Стефан)

Сандра Мишкеди
Снимка: Божидар Любенов

По повод на Националния празник на Унгария 20-и август гост в предаването "Европейски паралели" е Сандра Мишкеди, директор на Институт "Лист" – Унгарски културен институт - София. Тя разказва как унгарците празнуват и как пазят своите традиции и културно наследство.

"В Унгария имаме три национални празника. Единият се пада на 15 март. Тогава отбелязваме революцията от 19-и век – 1848-1849 г. Другият национален празник се пада през октомври месец – 23 октомври – и тогава революцията, която беше през 1956 година. А днешният празник е по-различен. Най-вече защото се пада през лятото, когато хората, както и вие казвате, обичат да ходят на почивка. Но въпреки това, или може би и заради това, има много туристи и много хора, които могат да прекарат вечерта в Будапеща, когато се прави най-голямата заря през годината и всички очакват това с нетърпение. 


Целият ден е изпълнен с най-различни официални прояви, като например церемонията по встъпване в длъжност на младите офицери. А в двореца в Будапеща се организира и Празник на занаятите, който продължава няколко дни. И в този ден обявяват и тортата на страната! За тази година тортата е много особена – със сливи и унгарско вино!" Така госпожа Мишкеди представи някои от основните акценти от празничния ден. Сподели и с няколко думи, какво я свързва с България.

"Неслучайно знам български език – майка ми е българка. Аз съм родена и съм израснала в Унгария, в Будапеща. Но от майка ми съм научила езика, за което съм много благодарна, защото така ми се получиха нещата, че почти постоянно работя в областта на българо-унгарските взаимоотношения."


Сандра Мишкеди изрази и своето мнение за отношението на унгарското общество и на държавата към ролята на музея в днешни дни и на какво ниво е културният обмен между България и Унгария.

Програмата за интересни събития, организирани от Институт "Лист" – Унгарски културен институт - София, може да се проследи на официалната интернет страница на Института.

Снимки: Божидар Любенов, ЕПА/БГНЕС
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стара семейна рецепта за козунак от село Габра

В софийското село Габра тази събота навсякъде мирише на козунак, защото тамошното Народно читалище "Стоян Богданлийски 1931" организира кулинарният конкурс "Най-вкусен домашен козунак". Целта му е съхраняване и насърчаване на традицията за домашно приготвяне на празничните хлябове. 83-годишната баба Гергана споделя стара рецепта за козунак,..

обновено на 04.05.24 в 16:03

Храна за нечовеци

Храните за животни са също толкова важни, колкото храните за човеци – не само защото кучето е най-добрият приятел на човека, а и защото човекът може да направи избор в полза на своите четирикраки питомци. Иван Бенин от Банско е потомък на Неофит Рилски и цял живот е обичал животните. Някак естествено е той да започне да се занимава с храни за..

публикувано на 03.05.24 в 15:22

Спомен за Иван Андонов

Снимки: Уикипедия, БНТ

публикувано на 03.05.24 в 13:21

Богословът Мария Касабова: Бог е с нас, ако ние сме с него!

В един от най-вълнуващите епизоди на предаването "Нашият ден" гостува богословът Мария Касабова, чиято родова линия се свързва с братя Миладинови, а нейните деди са свещеници. Тя представя в разговора своето семейство, неговите корени и ценности, които го определят. Мария споделя, че нейният съпругът, Андрей, е диригент на Църковния мъжки..

обновено на 03.05.24 в 13:14

Светлина и символика: Вярата през погледа на иконите с доц. Стефка Попова

В предаването "Нашият ден" на Разпети петък, наш гост е доц. д-р Стефка Попова , известен иконописец и преподавател в Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. В разговор за вярата, духовността и изобразителното изкуство, тя сподели дълбоки мисли и вълнения от своята художествена практика и преподавателска дейност...

обновено на 03.05.24 в 11:46