Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ексклузивно интервю с драматурга на Академията за старинна музика - Берлин

Снимка: @AkamusBerlin

Най-новото музикално предаване по програма "Христо Ботев" продължава и този вторник (11 октомври) с издание, посветено на 40-годишнината от основаването на Академията за старинна музика - Берлин: камерен оркестър, свирещ на исторически инструменти, който със създаването си в Източен Берлин през 1982 дава необходимия импулс за разрастване на направлението за ранна музика в Източногерманската република. Две години по-късно Академията вече изнася регулярни концерти в Концертхаус Берлин, а през 1987 излиза и първият албум на състава. Това е само началото на бурна звукозаписна дейност, която ще бъде отличена с много награди като "Грамофон", "Златен диапазон" и "Грами".

Линус БикманЧрез екслузивно интервю с драматурга на състава – Линус Бикман, ще запознаем българската радиоаудитория с начина на опериране на оркестъра, специалните проекти, с които музикантите привличат нова аудитория, както и бъдещите им планове.

При изпълнението на ранна музика съставите, придържащи се към исторически информираните изпълнителски практики, са изправени пред избора дали да свирят директно от факсимилета на първоизточниците, или да си изготвят модерни транскрипции на произведенията, които да са по-лесни за четене. Ето какво сподели Линус Бикман за подхода на Академията за старинна музика – Берлин:

"Зависи. Понякога свирим директно от факсимилета на първоизточниците, ако са четими. Това всъщност е най-големият проблем – ако писачът или композиторът са нанасяли множество поправки, често оригиналът е изключително труден за четене. В такива моменти се налага да се допитваме до експерти. За мен като драматург това също е важен въпрос, защото музиката започва с партитурата. Често се налага да проверяваме в колко източника може да бъде намерено едно произведение или дали няма по-ранна версия на творбата и да ги сравняваме, за да решим какво да изпълним. Например преди две седмици представихме музика от Йохан Фридрих Агрикола и това най-вероятно беше първото изпълнение за последните 250 години на неговите Веспри. Имахме сравнително добри нотни материали, но въпреки това отново присъстваха много грешки, допуснати от копистите. В този смисъл ранната музика представлява жив обект".

За да чуете какво още каза Линус Бикман, както и за да се потопите в света на ранната музика със записи на Академията за старинна музика - Берлин на произведения от Глук, Телеман, Хендел, Порпора и Пърсел, не пропускайте предаването "Музика хисторика" този вторник (11 октомври) в 23 часа.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Момчил Георгиев, проф. Виржиния Атанасова и Н. Пр. Урсула Хофтер Дзуколи на пресконференцията на Ордена на Малта, по повод концерта.

Splendour Musicus – рицарски концерт в зала "България"

С тържествен концерт Splendour Musicus тазгодишните "Софийски музикални седмици" ще отбележат 30 години от установяването на дипломатически отношения между Република България и Суверенния Малтийски орден. Годишнината ще бъде ознаменувана на 29 май със специалния спектакъл Splendour Musicus на тема "Рицарство". Малтийският орден е много древен..

публикувано на 28.05.24 в 18:08
Йестин Дейвис

Йестин Дейвис изпълнява Бах

Концерт на Йестин Дейвис и ансамбъл The English Concert представяме в предаването "Музика хисторика" благодарение на Европейския съюз за радио и телевизия. Събитието, което се е състояло на 25 август 2023 г. в "Роял Албърт хол" в Лондон, съчетава две кантати от Йохан Себастиан Бах, които композиторът създава през 1726 – няколко години, след като..

публикувано на 28.05.24 в 08:10

Кори Тейлър от "Слипнот" в "Арена София"

Сега ни нахейтиха. Всинца. Ама едно здраво! Попадаме в сърцето на хаоса. Там обаче всичко си е подредено. Докато денят на нормалния късноосемдесетарски музикант е надробен на малки задачки вляво и вдясно, нагоре и надолу, в залата и репетиционната, пъхаш в машинката 9 безделничещи американски момчета от Де Мойн, щат Айова, с таланта да превръщат..

публикувано на 27.05.24 в 13:24

Певицата Дани Стойкова с първи сингъл "Толкова различни"

За текста на първия си сингъл певицата Дани Стойкова разкри, че разказва лична история и е израз на нейната душевност пречупена през призмата на музикалната линия, а музиката е изградена върху поп и неосоул основа с характерно RnB звучене. Видеото към песента е режисирано от Румен Драганов, аранжимента е на Александър Славчев, а запис, микс и..

публикувано на 27.05.24 в 08:35
Таня Иванова в ролята на Норма

Таня Иванова: Норма беше супер предизвикателство за мен, но вече ми липсва!

На 16 и 17 май в Стара Загора бе представена новата постановка на шедьовъра на Винченцо Белини, образеца на белкантото – "Норма", с диригент Диан Чобанов и режисьор Джандоменико Вакари. Няколко дни преди премиерата директорът на Държавна опера Стара Загора - режисьорът Огнян Драганов, сподели защо в театъра са направили избора да бъде поставена точно..

публикувано на 26.05.24 в 08:05