Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Румен Кастелов:

Движението е универсалният метод за опазване от ставни заболявания

Снимка: Кирил Чобанов

В седмичното издание "За здравето", като част от поредицата "Пожелахте да чуете", ви срещнахме с проф. Румен Кастелов, началник на Клиниката по ортопедия и травматология в Медицинския институт на МВР. Акценти поставихме върху превенцията и лечението на ставните травми, лекарствата и хранителните добавки срещу болката, спортния травматизъм, протезирането, хирургичните и артроскопски практики.

Дискутирани бяха и други фактори за жизнеността на ставите: начинът на живот, храненето, прилагането на различни терапевтични практики и медикаменти. "От особено значение за проблема е наднорменото тегло и остеопорозата" – предупреди проф. Кастелов, и призова слушателската аудитория да бъде внимателна при избора в аптеката – твърде много са препаратите за масажиране и перорална употреба, като част от тях са т. нар. хранителни добавки и не са регистрирани в Изпълнителната агенция по лекарствата. Травматологът потвърди и старата истина, че умереното движение е универсалният метод за опазване от ставни заболявания. Разбира се, бяха коментирани и различните хирургични практики и индикациите за ендопротезиране. По време на предаването отговори от проф. Румен Кастелов получиха и въпросите на слушатели, зададени на студийния телефон.


В минутите на редактора бе излъчено интервю с доц. Владимир Ходжев за превенцията и лечението на белодробните болести.


В часа за здравето участие взе и проф. Златица Петрова – бивш изпълнителен директор на ИАМО, а сега експерт в агенция "Медицински надзор". Поводът бе провеждащата се в гр. Сандански конференция на тема "Лекарската грешка и правилата за добра медицинска и клинична практика", с участието на лекари от Балканските страни и в присъствието на вицепрезидента на Република България Илияна Йотова, на служебния министър на здравеопазването д-р Асен Меджидиев и на председателя на БЛС д-р Иван Маджаров.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Астрономическата обсерватория и планетариум в Габрово се превръщат в извънучилищен образователен център

Астрономическа обсерватория и планетариум в Габрово е разположена в живописния квартал "Петкова нива", недалече от центъра на града. Габрово е град – известен с пестеливостта, остроумието и предприемчивостта на жителите си, носители на много прогресивни идеи и начинания. Обсерваторията тази година отбелязва 40 години от своето създаване и вече се е..

публикувано на 28.05.24 в 09:20
Д-р Фани Цуракова

Когато лекарите станаха писатели...

Перифразата на известния роман, в който се говори предимно за зъболекари и импресионисти, ни послужи за сюжет в дискусията с д-р Фани Цуракова. Популярна като психиатър, лекар и писател д-р Цуракова направи своеобразен лиезон (често използван в психиатричната практика метод) между изкуството да пишеш и да лекуваш. Нашият гост умело свърза лекарските..

публикувано на 28.05.24 в 08:25

Най-хубавото се вижда само със сърцето

Преди 15 години програма "Христо Ботев" на БНР обяви провеждането на първия поетичен конкурс за хора с увредено зрение "Зрящи сърца". От тогава насам всяка година в чест на светите братя Кирил и Методий, на Българската азбука, просвета и култура и на Славянската книжовност сред най-добрите творби биват отличавани победителите. Тази година журито..

публикувано на 27.05.24 в 17:37

Достъпна и надеждна информация с езиковата платформа БЕРОН

В реда от празнични майски събития беше представена електронната платформа за езикови ресурси БЕРОН , дело на екип от Секцията за съвременен български език на Института за български език при БАН. Абревиатурата БЕРОН (български езикови ресурси онлайн) е също така израз на признанието към възрожденския просветител д-р Петър Берон, автор на..

публикувано на 25.05.24 в 12:05

Четиресети Кирило-Методиевски четения в Софийския университет

Традиционно през месец май Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет провежда годишните си Кирило-Методиевски четения. Тази година те са юбилейни – 40-и, с посвещение на проф. Красимир Станчев и на 160-ата годишнина от рождението на големия словенски езиковед Ватрослав Облак, който има особени заслуги за „откриването“ и..

публикувано на 23.05.24 в 17:32