Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Загреб и Берлин посрещат Софийската филхармония

След броени дни Националният оркестър ще свири в зала “Ватрослав Лисински“ в Загреб. Поканата за това участие идва от хърватските организатори в резултат от изключително успешното гостуване на Филхармонията там през 2019 година. 

Програмата, която е избрал да представи Найден Тодоров на 26 ноември, включва едни от шедьоврите на Феликс Менделсон-Бартолди. Солист в Загреб ще бъде обичаният български цигулар Веско Ешкенази, който ще представи Концерта за цигулка, а във втората част ще звучи Симфония №4 “Италианска“. Програма, която ще бъде представена и в концерт на 24 ноември в зала “България“. 

Найден Тодоров“Менделсон е един от композиторите, които имат най-близко до нас звучене, без самият той да е славянски автор. Италианската симфония, на която се спряхме, е едно от най-жизнеутвърждаващите произведения, които съществуват в света на класическата музика, а концертът му за цигулка е може би най-известният, писан някога“ – каза Найден Тодоров. 

След гастрола си в Загреб на 12 декември за първи път в своята история Софийската филхармония ще гостува в голямата зала на Берлинската филхармония. В програмата отново ще присъства Симфония №4 “Италианска“ от Менделсон, а солист е Людмил Ангелов, които ще поднесе своята интерпретация на Концерт за пиано и оркестър №3 от Панчо Владигеров. 

“Знаем, че Панчо Владигеров е бил изключително свързан с Берлин. Прекарал е голяма част от живота си там. Точно в Берлин той печели два пъти наградата “Менделсон“. Идеята на организаторите беше да свържем музиката на Владигеров с Менделсон и така се оформи програмата“ – добави Найден Тодоров.

Какви други подробности разказа Найден Тодоров, можете да чуете в интервюто, което даде за предаването "Метроном" по програма "Христо Ботев" на БНР.


Снимки – Василка Балевска, Софийска филхармония
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

105 години от рождението на Руслан Райчев

Съботната оперна вечер посвещаваме на диригентското майсторство на Руслан Райчев. Ще излъчим цялостен запис на операта "Хованщина" от Модест Мусоргски, осъществен с хора и оркестъра на Софийската опера и солистите Никола Гюзелев, Стефка Минева, Стефан Еленков, Любомир Бодуров, Стоян Попов и др. За личността, живота и дейността на големия ни диригент ще..

публикувано на 25.05.24 в 08:05
Декори от Първо действие на операта „Хованщина”, Москва, 1897 г.

"Хованщина", народна музикална драма в пет действия от Модест Мусоргски

Първо изпълнение: Санкт Петербург, 9 (21) февруари 1886 година. Време и място на действието: Москва и нейните околности, 1682 година. Действащи лица: • Княз Иван Ховански, началник на стрелците – бас • Княз Андрей Ховански, негов син – тенор • Княз Василий Голицин – тенор • Шакловити, болярин – баритон • Досифей, водач на разколниците – бас •..

публикувано на 24.05.24 в 17:39

Открива се 55-ото издание на международния фестивал "Софийски музикални седмици"

От 23 май до 1 октомври в два модула – пролетен и есенен (първият повече симфоничен и хоров) ще продължи тазгодишното 55-о издание на фестивала "Софийски музикални седмици". Многобройни международни гости и изявени имена ще представят палитра от камерни и симфонични концерти, хорови и дуетни изпълнения. Акценти с подбрани произведения, композитори,..

публикувано на 22.05.24 в 10:09

София Главопулу – една от дамите на Балканите в "Ритъмът на Балканите 9" на ОНМ на БНР

Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов представи "Ритъмът на Балканите" – един от най-успешните си концертни проекти, който вече 8 издания прескача граници и събира на българска сцена едни от най- изявените музиканти на Балканите. 9-ото издание, тази година, представи дамите на Балканите, с великолепен подбор на..

публикувано на 22.05.24 в 08:20
Фридрих Велики свири на флейта, а Карл Филип Емануел Бах му акомпанира

Музиката на Фридрих Велики

Пруският крал Фридрих II (1712-1786), известен още като "Велики", е не само   успешен военачалник и щедър патрон на изкуствата, но и умел флейтист и автор на голямо количество инструментални творби, сред които над 120 сонати за флейта и континуо и 4 концерта за флейта и струнни. Роден през 1712 г., Фридрих от рано проявява по-голям интерес..

публикувано на 21.05.24 в 09:05