Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Андрей Дреников: гимназиалните години бяха най-хубавите в живота ми

Андрей Дреников и Аделина Александрова
Снимка: БНР

На времето Ванга казала на майка му: "Имаш две мъжки. По-големото (пианистът Иван Дреников – б.а.) се бори с едно трикрако черно чудовище, а у малкото живеят всички изкуства". И наистина, общувайки с Андрей Дреников, човек винаги се чуди кой от талантите му е най-широко застъпен. Той пее, свири на пиано и цигулка, композира… освен това е прекрасен актьор и (нещо, което малцина знаят!) – рисува чудесно! Животът му отстрани изглежда като едно неспирно шоу, но може би единствено той си знае каква е цената на това да си вечно на път и на сцената, и в студ и пек, здрав и болен, да забавляваш хората и да им доставяш радост.

Андрей Дреников e роден през 1950 година в София, в семейството на потомствени музиканти. Завършва Българската държавна консерватория (днес Национална музикална академия "Панчо Владигеров") в класа по цигулка на проф. Боян Лечев. Още като ученик свири като концертмайстор и солист на камерни оркестри с диригенти Емил Чакъров, Емил Табаков и Емил Янев. Като студент основава квартет "Дреников", който съществува до завършване на следването му и свири като концертмайстор в Студентския академичен симфоничен оркестър. През 1973 работи в Пловдивската филхармония, през 1975-77 е концертмайстор на естрадния оркестър "Младост" към Ансамбъла на Строителни войски, където отбива военната си служба. До 1981 свири в Симфоничния оркестър на БНР. Три години е водещ на предаването "Музикален магазин" на БНТ. Водещ в БНР на предаването "В музикалното студио". От 1994 до 2000 работи в Центъра за работа с деца в Община "Люлин" - София.

Андрей Дреников се изявява като импровизатор, певец, цигулар, пианист, драматичен и комедиен актьор, шоумен и автор на голяма част от текстовете на своите песни. Композира от ранна възраст в различни жанрове. Творчеството му обхваща стотици детски, театрални и естрадни песни, музика за над 110 постановки за драматичен и куклен театър в София и страната. Написал е музика за много радио и телевизионни новели, филми, пиеси и други предавания. Като композитор и изпълнител изнася стотици концерти за деца и възрастни със своя музика. Получава награди за театрална музика, над 40 награди за детска музика и награди за естрадна музика на различни поп фестивали. Автор е още на балет-приказка, пиеси за цигулка, пиано, виолончело и други инструментални композиции.

"В живота си винаги съм казвал, че много уважавам амбициозните хора, но почти ненавиждам болно амбициозните – казва Андрей Дреников. – Имах много щуро детство, палувах и играех на воля… и въпреки това при страхотна конкуренция бях приет първи в музикалното училище и трети в Консерваторията, след Минчо Минчев и Димитър Данчев. Имам прекрасни спомени от младежките си години, защото общувах с невероятни музиканти. С Емил Чакъров бяхме приятели и два пъти сме свирили с него двойни концерти за цигулка – от Моцарт и от Вивалди. След това всеки пое по своя път, защото Съдбата е различна и разнолика за всеки"…

За детството, за своите родители, за годините, прекарани в музикалното училище и Консерваторията и за много, много интересни моменти от невероятната си сценична кариера Андрей Дреников разказа при своето гостуване в студиото на "Предаване без име". Малка част от разговора ви предлагаме в звуковия файл, а цялото интервю можете да чуете в две поредни съботи – на 26 ноември и 3 декември – от 11.00 часа по програма "Христо Ботев".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 юни 2024 г.

1 юни 3.00 часа – Джузепе Верди (1813-1901), "Реквием". Изпълняват Мая Першон (сопран), Туне Кумерволд (контраалт), Брор Магнус Тьоденес (тенор), Мика Карес (бас), Филхармоничния хор на Осло и Филхармонията на Осло. Диригент Хан-На Чанг. 4.29 часа – Морис Равел (1875-1937), Струнен квартет във Фа мажор. Изпълнява "Нов хелзинкски квартет". 2 юни..

публикувано на 31.05.24 в 15:41

Юджийн Чаплин пред БНР: Искам хората да знаят, че баща ми беше и музикант

Юджийн Чаплин е роден през 1953 г. в Швейцария. Той е петото от осемте деца на Чарли Чаплин и Уна О’Нийл и единственият, който не практикува актьорската професия. Навлиза в музикалния бизнес като тонинженер и участва в записите на Дейвид Боуи, "Ролинг Стоунс" и "Куин" в прочутото студио в Монтрьо. Антония Барулова разговаря с него, а п оводът е..

публикувано на 31.05.24 в 09:05

За песен час

Проектът "За песен час" по едноименната песен на Борис Тричков популяризира училищни песни, създадени през първата половина на 20 век от български композитори като Панайот Пипков, Емануил Манолов, Йосиф Чешмеджиев, Димитър Христов, Любомир Пипков, Светослав Обретенов, Филип Кутев и други. Проф. Александър Куюмджиев, създател и диригент на камерен..

публикувано на 31.05.24 в 08:10

"Любовен еликсир", опера в две действия от Гаетано Доницети

Музика: Гаетано Доницети Либрето: Фаличе Романи, който преправя вече готов текст, създаден година по-рано от Скриб за Даниел Обер. Представена за първи път : 12 май 1832 г., Милано в театър "Канобиана". Българска премиера : 28 декември 1934 г., София. Действащи лица: • Неморино – тенор • Адина – сопран • Джанетта – сопран • Белкоре – баритон •..

публикувано на 30.05.24 в 10:14
The Jesus Bolt

Британците The Jesus Bolt с концерти в Пловдив и София

В последните два дни на месец май "Аларма Пънк Джаз" кани в Пловдив и София дуото The Jesus Bolt от Бристъл, Великобритания, чиято енергично-еклектична музика варира от сърф- до фолк-рок през пънк в размер 6/8 и блус ноар . Двамата музиканти на сцената са Хейзъл Уинтър и Джерард Старки . За Хейзъл, китаристка в The Blue..

публикувано на 29.05.24 в 20:00