Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Соня Йончева във "Федора" на живо от Ню Йорк

13
Снимка: Ken Howard / Met Opera

В оперната вечер на програма "Христо Ботев" (14 януари) от 20 часа включваме директен звук от Ню Йорк. Сезон 2022-2023 на радиопредаванията на живо в събота сутрин в Метрополитън опера продължава с "Федора" на Умберто Джордано – една романтично заредена и пронизваща драма, която се завръща на сцената на в Ню Йорк за първи път от 25 години насам. Изпълнена със запомнящи се мелодии, арии и експлозивни сблъсъци, "Федора" изисква актьорски състав от вълнуващи гласове, за да се издигне в творчески полет, а новата постановка на "Метрополитън" обещава да го направи.


Сопраното Соня Йончева, една от най-завладяващите изпълнителки днес, пее главната роля на руската принцеса от XIX век, която се влюбва в убиеца на годеника си, граф Лорис, изпълняван от звездния тенор Пьотр Бечала. Сопраното Роза Феола е графиня Олга, довереницата на Федора, а баритонът Лукас Мийчъм – дипломатът Дьо Сирие, под диригентството на маестрото на Мет Марко Армилиато. Режисьорът Дейвид Маквикар представя детайлна и драматична постановка, базирана на гениален стационарен декор, който се разгръща подобно на матрьошка, за да разкрие трите отличителни места в операта – двореца в Санкт Петербург, модерния парижки салон и живописната вила в швейцарските Алпи.


"Федора" на Умберто Джордано е емблематична опера във веристичния стил - жанр, който се развива в Италия през 90-те години на XIX век и впечатлява световната публика със суровата си емоционална сила. Композиторите от това поколение дръзко отхвърлят предишните представи за добър музикален вкус (с такива изтънчености – като контрапункт, колоратурни техники и елегантно поетични текстове) и залагат на директен апел към емоциите и акцент върху обикновените хора. Благородните герои във "Федора" не са обикновени хора, но въпреки това са разпознаваеми, съвременни хора със своите човешки страсти и недостатъци.


Изпълнителски състав и действащи лица:
• Княгиня Федора Ромазова – Соня Йончева, сопран
• Граф Лорис Ипанов – Пьотр Бечала, тенор
• Графиня Олга Сукарева – Роза Феола, сопран
• Дьо Сирие, дипломат – Лукас Мийчъм, баритон
• Дмитрий, слуга – Лаура Крум, мецосопран
• Дезире, слуга – Тони Стивънсън, тенор
• Никола, слуга – Роки Еудженио Селърс, басбаритон
• Серджо, слуга – Брайън Ву, тенор
• Барон Рувел – Скот Скъли, тенор
• Кирил, кочияш – Джеонгчеон Ча, басбаритон
• Боров, лекар – Ричард Бърнстейн, бас
• Греч – Лучия Лукас, баритон
• Лорек, хирург – Пол Корона, басбаритон


Хор и оркестър на Метрополитън опера – Ню Йорк
Диригент – Марко Армилиато


Снимки: Ken Howard / Met Opera
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Открива се 55-ото издание на международния фестивал "Софийски музикални седмици"

От 23 май до 1 октомври в два модула – пролетен и есенен (първият повече симфоничен и хоров) ще продължи тазгодишното 55-о издание на фестивала "Софийски музикални седмици". Многобройни международни гости и изявени имена ще представят палитра от камерни и симфонични концерти, хорови и дуетни изпълнения. Акценти с подбрани произведения, композитори,..

публикувано на 22.05.24 в 10:09

София Главопулу – една от дамите на Балканите в "Ритъмът на Балканите 9" на ОНМ на БНР

Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов представи "Ритъмът на Балканите" – един от най-успешните си концертни проекти, който вече 8 издания прескача граници и събира на българска сцена едни от най- изявените музиканти на Балканите. 9-ото издание, тази година, представи дамите на Балканите, с великолепен подбор на..

публикувано на 22.05.24 в 08:20
Фридрих Велики свири на флейта, а Карл Филип Емануел Бах му акомпанира

Музиката на Фридрих Велики

Пруският крал Фридрих II (1712-1786), известен още като "Велики", е не само   успешен военачалник и щедър патрон на изкуствата, но и умел флейтист и автор на голямо количество инструментални творби, сред които над 120 сонати за флейта и континуо и 4 концерта за флейта и струнни. Роден през 1712 г., Фридрих от рано проявява по-голям интерес..

публикувано на 21.05.24 в 09:05

Kласика в жанра – Глен Хюз се завръща в София

А сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето, като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, който гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го..

публикувано на 20.05.24 в 14:37

От ноти към багри: Художествено пътешествие с маестро Мичо Димитров

За душевността на цигуларя, който импровизира с четката и палитрата – разговор в ефира на предаването "Нашият ден".  Цигуларят и педагог маестро Мичо Димитров откри самостоятелна изложба в столичната галерия "Икар". Експозицията съдържа 40 живописни платна и ще бъде подредена от 30 април до 30 май. В изложбата могат да се видят творби на автора..

обновено на 20.05.24 в 10:44