Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Частни колекции от съвременно изкуство в Кунстхаус – Цюрих

За любителите на изобразителното изкуство посещението на Музея на изкуствата (Кунстхаус) в Цюрих предполагам, че ще е истинско преживяване. За мен специално то беше точно такова. Но човек навярно трябва да си отдели един ден, за да разгледа този най-голям музей в Швейцария. А той спечели вечно оспорваното с Базел (швейцарският град с множество музеи) състезание в областта на изкуството с откриването преди 2 години на новата си масивна сграда под формата на паралелепипед от стъкло и бетон, предназначена за съвременно изкуство. През октомври 2021 година отвори за публика основното крило на сградата, проектирано от британския архитект Дейвид Чипърфийлд, което струва 206 милиона швейцарски франка (223 милиона долара). Двете сгради, новата и старата, построена през 1910 г., са разположени една срещу друга на Хаймплац (площад в центъра на Цюрих, недалеч от гарата) и образуват ансамбъл. Те са свързани с подземен проход, където в момента се помещават творбите на художника Олафур Елиасон. Целта на управата на града е да превърне Хаймплац, един от най-натоварените транспортни центрове в Цюрих, в нов градски център за изкуство и образование. Между другото самостоятелна сграда за съвременно изкуство неотдавна отвори и друг голям музей в Европа – Албертина модерн. Така че Кустхаус не е прецедент.


Всъщност да отделиш цял ден за разглеждането на музея не е проблем заради кафенетата на музея, в които може да се хапне и пийне , макар че основната им цел е да събират артобщността за срещи и разговори.

Новата сграда е изключително елегантна и аз ще разкажа за нея, защото тя вероятно не е позната на много от нашите слушатели. На рецепцията те посрещат няколко любезни служителки, на които е удоволствие да платиш входа от 20 франка за туристи. Иначе си има преференциите за пенсионери, ученици и т.н. Получаваш дискретно хартиено кръгче, което да залепиш на дрехите си, за да те разпознават уредниците. Цветът му е различен в зависимост от целта на посещението. Нашите са жълти. В приземието са гардеробчетата с ключета, в които да оставиш задължително връхните си дрехи и багажа. Навсякъде по музеите в Европа това стана задължително заради мерките за сигурност, след като имахме няколко покушения срещу произведения на изкуството на зелени активисти, залели например "Слънчогледите" на Ван Гог в Лондонската национална галерия с доматена супа.


Освен площта на Кунстхаус се увеличи и колекцията на музея. Освен временни експозиции, в новата сграда се помещават произведения на изкуството, създадени от 60-те години на миналия век до наши дни, на втория етаж е показана прочутата колекция на Емил Бюрле, подарена на музея от наследниците на индустриалния магнат, частните колекции на Вернер и Габриеле Мерцбахер, колекция от американски абстракционизъм.

Около 200 експоната, включително картини на Винсент ван Гог, Пол Гоген, Едгар Дега, Клод Моне, Пол Сезан, значими произведения да бъдат заети от частните колекции на Вернер Мерцбахер и Хуберт Лозер.


"Стойността на колекцията в Кунстхаус от историческа и художествена гледна точка се е увеличила драстично през последните 15 години. Бих казал два пъти", заявява директорът на музея Кристоф Бекер, който ще напусне поста в края на 2023 г. Вече е известно, че той ще бъде заменен от Ан Деместър, бивш критик, а сега директорка на музея на Франс Халс в Харлем, Нидерландия. "Деместър е вдъхновяващ и проницателен лидер, който ще изведе музея на следващо ниво", коментира предстоящото назначение Ан Келер Дюбах, президент на Цюрихското художествено общество – настоятелството на музея.

Снимки: kunsthaus.ch, Светлана Тарашоева
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Перфектни тела – какво се крие зад труда на професионалните танцьори?

Фотографската изложба "Перфектни тела" на хореографа и визуален артист Коста Каракашян и фотографа Алекс Костадинов изследва начина, по който танцовите артисти разглеждат и оценяват сами телата си. Танцуващото тяло бива наблюдавано, коментирано, манипулирано и отхвърляно многократно в рамките на танцовата кариера под погледите на преподаватели,..

публикувано на 28.05.24 в 16:10

Излезе годишният брой на "Списание за танц"

"Списание за танц" е единственото българско печатно издание за балет, съвременен танц и пърформанс и танцова култура. Излиза един път през годината. На 120 страници то разказва за миналото, настоящето и бъдещето на танцовата култура в България и по света. Водеща тема на брой 6 е "Стойността на танца". В списанието намират място текстове на..

публикувано на 28.05.24 в 15:35

Ученици играят "Меко казано" по Валери Петров

Ученици от осми и девети клас участват в постановката "Меко казано". В съвременната адаптация на Валери Петров са поставени проблемите за човешката съвест, за приятелството, за лъжата и последиците от нея, но по динамичен и нестандартен начин. С хип-хоп танци, рап, фокуси, свирене на китара, каране на скейтборд и още интересни тийнейджърски..

публикувано на 28.05.24 в 12:05

Започва документална поредица за дарителството

Изключителните истории на едни от най-големите български дарители ще бъдат разказани от документалната поредица "Дарителите", която в четири последователни епизода ще проследи традициите на дарителството в България. Улисани в своето всекидневие, едва ли си даваме сметка колко много дължим на онези ярки личности, които са дарявали безкористно..

публикувано на 27.05.24 в 17:53

Софийският международен литературен фестивал за деца и младежи за осми път

Днес (27 май) започва осмото издание на Софийския международен литературен фестивал за деца и младежи , който ще продължи до 1 юни, в парка пред НДК в рамките на Пролетния панаир на книгата. Тазгодишното мото на фестивала е "Книгата – приключение без край". Директорът на форума Искра Джанабетска коментира мястото на проявата сред културните събития..

публикувано на 27.05.24 в 16:43