Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

София – един различен поглед

За един необичаен туристически пътеводител разказва Гергана Дойчинова от фондация "Ела и ти". Интерактивният пътеводител за столицата –  "Моята София – един различен поглед" е създаден от хора в неравностойно положение, в които те представят културните забележителности по свой начин – като разказ, снимка, рисунка, пластика и т.н. 

По думите на Гергана хората в неравностойно положение имат изключително оскъдно участие в културния живот – като творци, инициатори и създатели. Обикновено те са пасивна публика, но този път нещата са променени и тези хора ни водят по софийските улици и те ни разказват за всички тези места, които си струва да се видят.

"Много е трудно забележителностите да бъдат достъпни за всички, защото има закони, коите не позволяват да се правят промени и големи реконструкции на исторически забележителности и паметници на културата. Но аз затова казвам, че няма нищо лошо в това, че тези обекти не са достъпни, защото това е един добър повод хората с увреждания да ги посетят в компания с техни приятели без увреждания и така да създадат  нещо заедно", казва разказва Гергана Дойчинова. Още повече, че покрай работата си във фондация "Ела и ти" тя има голям опит именно в това – хората да постигат нещо заедно, доброволци и хора със специфични нужди да прекарват повече време в планината. 

За последните шест години стотици доброволци успяха да се включат в проектите на фондация "Ела и ти" и да заведат над 100 човека с увреждания на красиви, но труднодостъпни места като Черни връх на Витоша, пещерите Съева дупка, Проходна, Бачо Киро или забележителността Караджов камък в Родопите.

"Това, на което залагаме в цялата ни работа като фондация, е връзката "човек – човек", казва Гергана Дойчинова.

Чуйте разговора на Оля Стоянова с Гергана Дойчинова в звуковия файл.

Снимки – фондация "Ела и ти"
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Най-хубавото се вижда само със сърцето

Преди 15 години програма "Христо Ботев" на БНР обяви провеждането на първия поетичен конкурс за хора с увредено зрение "Зрящи сърца". От тогава насам всяка година в чест на светите братя Кирил и Методий, на Българската азбука, просвета и култура и на Славянската книжовност сред най-добрите творби биват отличавани победителите. Тази година журито..

публикувано на 27.05.24 в 17:37

Достъпна и надеждна информация с езиковата платформа БЕРОН

В реда от празнични майски събития беше представена електронната платформа за езикови ресурси БЕРОН , дело на екип от Секцията за съвременен български език на Института за български език при БАН. Абревиатурата БЕРОН (български езикови ресурси онлайн) е също така израз на признанието към възрожденския просветител д-р Петър Берон, автор на..

публикувано на 25.05.24 в 12:05

Четиресети Кирило-Методиевски четения в Софийския университет

Традиционно през месец май Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет провежда годишните си Кирило-Методиевски четения. Тази година те са юбилейни – 40-и, с посвещение на проф. Красимир Станчев и на 160-ата годишнина от рождението на големия словенски езиковед Ватрослав Облак, който има особени заслуги за „откриването“ и..

публикувано на 23.05.24 в 17:32
д-р Радослав Александров

Учени разкриха нова функция на ключов белтък – мишена на мощна таргетна противоракова терапия

Нови, още по-ефективни, лекарства срещу рак ще бъдат разработени след фундаментално откритие на 13 учени, двама от които са българи. Нашите молекулярни биолози са част от международен екип от 13 специалисти, които са разкрили нова функция на ключов белтък – мишена на мощна таргетна противоракова терапия – PARP инхибиторите.  Д-р Радослав Александров..

публикувано на 23.05.24 в 17:25

Изчезнала ли е морската рупия в Атанасовско езеро

Една от най-предизвикателните дейности в рамките на LIFE проект "Лагуната на живота" е възстановяването на морската рупия. Единственото водно растение във водите на Атанасовско езеро дълго време се смяташе за изчезнало тук. Това е тревисто растение с нежни листа, високо около 15 см. Неслучайно групата на тези растения се нарича морски треви –..

публикувано на 23.05.24 в 16:45