Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Орлин Колев

Каква е процедурата по Конституция за избор на редовно правителство?

д-р Орлин Колев, Анелия Торошанова, адв. Захари Генов (от ляво надясно)
Снимка: БНР

Каква е процедурата по Конституция за избор на редовно правителство? Какви са сроковете и изискванията? Кога и как се връчват мандатите от президента на страната? Знаем ли какви са конституционните ни права?

По тези въпроси прави своя коментар в "Законът и Темида" д-р Орлин Колев, преподавател по конституционно право в Юридическия факултет на СУ "Свети Климент Охридски", консултант на предаването.

Може ли президентът да удължи консултациите и ако може – докога

"Форматът на консултациите и срокът на тяхното провеждане зависят единствено и само от президента. Конституцията не е установила нито формата, нито периода, в който следва да бъдат проведени консултациите, а предоставила, може би така е и редно, това на преценката на президента. Президентът е освободен от обвързаност от конституционния текст да забързва или забавя процедурата. Той следва да прояви своето отговорно държавническо поведение и нито спеши, нито да удължи в един необозримо дълъг срок процедурата на воденето на преговори.

Конституционният замисъл е президентът да играе ролята на един своеобразен арбитър, медиатор между парламентарните групи, с цел да се търси онзи необходим консенсус за постигане на обща воля за образуване на правителство. В този смисъл, ако има и наченки, индикации за наличие на такава воля, президентът може да удължи, да даде достатъчното време и спокойствие на парламентарните групи да достигнат този консенсус. Но и обратното – ако няма индикации за бъдещо съвместно управление или намерение за образуване на правителство, президентът няма основание да бави процедурата. Както бавенето, така и прекаленото избързване биха могли да бъдат основание за нарушаване на Конституцията. Зависи от ситуацията – и това никой не може да го предвиди. 

За консултациите няма срок. Има срок от момента, в който се връчи мандатът, първо на най-голямата парламентарна група да излъчи премиер, ако той не успее – на втората по големина парламентарна група. Тези кандидати имат 7-дневен срок да предложат проект за правителство. Ако в рамките на този срок не предложат правителство, то тогава президентът е длъжен вече в 7-дневен срок да връчи мандата на трета поред парламентарна група (избрана вече не по големина). И там Конституцията вече не установява срокове, в които следва парламентарната група да излъчи проект за кабинет. 

По повод споменаваните "ротации", д-р Колев подчерта, че "правителството е безмандатен орган": "В този смисъл то ще управлява, докато се ползва от доверието на парламента. Ако имаме политическо споразумение между парламентарните групи, е възможно всеки 3 месеца да бъде избирано ново и ново правителство. Аз не съм оптимист за това, че подобна смяна/подмяна на правителството в рамките на няколко месеца е устойчив модел за развитие

Конституцията на Република България, така или иначе, позволява в рамките на един мандат на парламента да бъдат избирани n на брой правителства

Нарушение на Конституцията ли е служебното правителство да внесе в НС бюджет? Доколко сме запознати с нашите конституционни права, както и на други въпроси – можете да чуете целия разговор с д-р Орлин Колев в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Надежда за Ръжево Конаре

Село Ръжево Конаре се намира в община Калояново и е на 27 километра от областния град Пловдив. В него живеят около 1400 човека. Ранни сведения за живота в селото през първата половина на 19-и век са преданията за чумавото – чумната епидемия от 1836 - 1837 година. Те разказват, че цели семейства напускали селото и се заселвали или само нощем..

публикувано на 01.06.24 в 09:05
Амели Льоклер

Животът на една френска бизнесдама в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с Амели Льоклер , една французойка, родена близо до Бордо, живяла из цяла Франция и дори за няколко години в Белгия, която казва, че климата на България е най-хубавият. Амели живее трайно тук от вече седем години.  След като е премила през работа в съдебната и МВР системата у нас, днес Амели е управител на своя..

публикувано на 31.05.24 в 16:44

Литературни маршрути представиха "Софийските страници на Лора Шумкова"

Фондация "Прочети София" стартира своите първи литературни разходки в града, които се развиват в две издания, всяко от които с шестмесечна програма. Всяка година литературните маршрути се обновяват с нова и напълно безплатна литературна програма, което ги прави уникални и разнообразни за любителите на литературата. Лора Шумкова е фигура,..

обновено на 31.05.24 в 13:10
Магдалена Димитрова, Ивайло Димитров, Мария Мира Христова и Елинка Величкова

"Семейно радио" с Магдалена Димитрова, Ивайло Димитров и музикалният редактор Елинка Величкова

В последното майско издание на "Семейно радио" за 2024-а гостува журналистката от Балканска редакция на БТА Магдалена Димитрова заедно с баща си – вестникарят и журналист Ивайло Димитров. Музикален редактор на броя е легендата на програма "Христо Ботев" Елинка Величкова. За нея и за екипа на предаването събитието е – последен ефир за Елинка преди..

публикувано на 31.05.24 в 13:01

Пандемия ли е насилието: Битката на една майка със съдебната система

Пандемия ли е насилието? Предаването "Законът и Темида" насочва вниманието на слушателите към частния случай на Биляна Борисова от град Шумен . Борисова споделя: "Съдебната война започна от 31 декември 2021 година, когато, след като съпругът ми сподели традиционната вечеря, се оказа, че ми е завел първото дело за домашно насилие. Никоя майка..

публикувано на 31.05.24 в 12:03