Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След XVI национална олимпиада по гражданско образование

Снимка: uni-sofia.bg

В началото на май станаха известни резултатите от националния кръг на олимпиада по гражданско образование. Ученици от първи до 12 клас от различни училища в страната, разпределени в 4 възрастови групи, се представиха със свои граждански проекти, като гимназистите имаха и допълнителна задача – писмен анализ по актуален казус. Домакин на националния кръг беше СУ "Н.Й.Вапцаров", Силистра.

Проектите, представени от учениците, бяха впечатляващи с гражданска чувствителност, изобретателност, свеж поглед към наболели или пренебрегвани теми от живота на обществото, според мнението на журито.

В рубриката "Всичко за образованието" д-р Евелина Варджийска, гл. ас. във Философския факултет на Софийския университет, член на журито и част от организационния екип сподели: "Много е хубаво това, че децата благодарение на подкрепата на своите преподаватели показват изключително високо равнище на една много важна компетентност, която се нарича предприемчивост или предприемачество – една от тези ключови компетентности, която най-простичко се изразява в това, когато имаш една идея, да планираш правилните действия, за да можеш да я осъществиш. Така че, това е един чудесен резултат, който ние наблюдаваме в годините с развитието на Олимпиадата.

Другото интересно нещо е, че децата се захващат с най-невъзможни проблеми. Например те успяват да намерят интересни нюанси или да подскажат някакви много неочаквани ефективни творчески стратегии как да се работи по проблеми, които са изключително тежки, като например проблема с насилието, особено насилието да речем спрямо жените. Имахме тази година един проект за кибер насилие, който работеше върху превенция с артистични техники, например с форум театър…

Един от най-впечатляващите проекти… беше проектът на Адриана от Добрич, която беше направила една изключителна изследователска работа. В два архива беше изнамерила информация за интересни къщи с историческо значение, които са и паметници на културата някои от тях в Добрич, беше направила едни маршрути като туристически маршрути, така че да покаже тези забележителни места на своите съграждани и беше успяла да привлече вниманието на институциите на местната власт – на архитекта, на кмета, на местните медии, така че този проект се разраства…"

"Пространство за добрознание" е озаглавен проектът на Яница Цанева от Математическа гимназия "Баба Тонка" в Русе, класиран на първо място в Олимпиадата. Той е насочен към децата бежанци от Украйна, за които Яница и съучениците ѝ организират занимания по различни учебни предмети, но най-важното, обграждат с внимание и грижа.

Първенец сред групата на най-малките е второкласникът Иво Чобански от иновативното основно училище "Васил Левски" във Враца. Училището печели званието си именно с предмета "Моят свят", който развива гражданските качества и умения, съответстващи на възрастта на децата, казва учителката Ивета Дончева. Проектът на Иво привлича вниманието към проблем от заобикалящия ни свят: "Тревожно – врабчетата намаляват!"

Чуйте повече в звуковите файлове.




По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Най-хубавото се вижда само със сърцето

Преди 15 години програма "Христо Ботев" на БНР обяви провеждането на първия поетичен конкурс за хора с увредено зрение "Зрящи сърца". От тогава насам всяка година в чест на светите братя Кирил и Методий, на Българската азбука, просвета и култура и на Славянската книжовност сред най-добрите творби биват отличавани победителите. Тази година журито..

публикувано на 27.05.24 в 17:37

Достъпна и надеждна информация с езиковата платформа БЕРОН

В реда от празнични майски събития беше представена електронната платформа за езикови ресурси БЕРОН , дело на екип от Секцията за съвременен български език на Института за български език при БАН. Абревиатурата БЕРОН (български езикови ресурси онлайн) е също така израз на признанието към възрожденския просветител д-р Петър Берон, автор на..

публикувано на 25.05.24 в 12:05

Четиресети Кирило-Методиевски четения в Софийския университет

Традиционно през месец май Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет провежда годишните си Кирило-Методиевски четения. Тази година те са юбилейни – 40-и, с посвещение на проф. Красимир Станчев и на 160-ата годишнина от рождението на големия словенски езиковед Ватрослав Облак, който има особени заслуги за „откриването“ и..

публикувано на 23.05.24 в 17:32
д-р Радослав Александров

Учени разкриха нова функция на ключов белтък – мишена на мощна таргетна противоракова терапия

Нови, още по-ефективни, лекарства срещу рак ще бъдат разработени след фундаментално откритие на 13 учени, двама от които са българи. Нашите молекулярни биолози са част от международен екип от 13 специалисти, които са разкрили нова функция на ключов белтък – мишена на мощна таргетна противоракова терапия – PARP инхибиторите.  Д-р Радослав Александров..

публикувано на 23.05.24 в 17:25

Изчезнала ли е морската рупия в Атанасовско езеро

Една от най-предизвикателните дейности в рамките на LIFE проект "Лагуната на живота" е възстановяването на морската рупия. Единственото водно растение във водите на Атанасовско езеро дълго време се смяташе за изчезнало тук. Това е тревисто растение с нежни листа, високо около 15 см. Неслучайно групата на тези растения се нарича морски треви –..

публикувано на 23.05.24 в 16:45