Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Красимир Гаджоков

Социалните мрежи и медиите – споделяне на съдържание и печалби

В опасност ли е качествената информация

Снимка: pixabay

Страда ли журналистиката от отнемането на дяла ѝ от социалните мрежи? 

Наскоро Канада въведе закон, който задължава социални мрежи и търсачки да плащат на канадските медии за линкове към техни новини, споделени в платформите. Как това ще промени света на социалните мрежи – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Красимир Гаджоков, експерт по киберсигурност в канадска компания.

"В закона става въпрос за това, че много голяма част от интереса към платформите за търсене (като Гугъл) и социалните мрежи (като Фейсбук) е продиктуван от това, че хората намират съдържание, от което се интересуват. Този интерес се дължи също и на факта, че в много от тях (специално в Гугъл) се цитират новини – оригинално съдържание от медиите.

Ние трябва да направим разликата, че социалната мрежа не е журналистика. 

Канадското правителство, което не е първото, казва, че тези платформи трябва да плащат някаква такса на съответните медии, защото популярността на тези платформи, интересът на хората към тях, е заради това, че там е публикувано и това съдържание от тези медии. И тези платформи и търсачки печелят, защото в тях излизат и реклами и при покупка има печалби от комисионни за платформите. Никаква част от тези пари обаче не стигат до медиите.

Това са големи и публични компании (и Фейсбук, и Гугъл) и нещата са много отдавна регулирани – няма проблем с доказването на това какви са печалбите им и приходите им от реклами. Предполагам, че технически ще се търси или някакво усредняване на базата на показвания на медийни заглавия, или ще се търси по-точно решение, при което точният брой показвания или щракания на съответната медия, тогава ще се вземе всичко това предвид."

Възможно ли е да има баланс и справедливост в мрежата, могат ли да се ограничат злоупотребите със споделянията, няма ли да пострада качествената информация, възможно ли е да бъдат спрени новините в социалните мрежи, наложително ли е да се направи разликата между коментиране в мрежите и журналистиката, как тези промени ще повлияят на фалшивите новини, чиито основни канали са именно във Фейсбук – чуйте подробности от звуковия файл.

Снимка – Pixabay

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Амели Льоклер

Животът на една френска бизнесдама в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с Амели Льоклер , една французойка, родена близо до Бордо, живяла из цяла Франция и дори за няколко години в Белгия, която казва, че климата на България е най-хубавият. Амели живее трайно тук от вече седем години.  След като е премила през работа в съдебната и МВР системата у нас, днес Амели е управител на своя..

публикувано на 31.05.24 в 16:44

Литературни маршрути представиха "Софийските страници на Лора Шумкова"

Фондация "Прочети София" стартира своите първи литературни разходки в града, които се развиват в две издания, всяко от които с шестмесечна програма. Всяка година литературните маршрути се обновяват с нова и напълно безплатна литературна програма, което ги прави уникални и разнообразни за любителите на литературата. Лора Шумкова е фигура,..

обновено на 31.05.24 в 13:10
Магдалена Димитрова, Ивайло Димитров, Мария Мира Христова и Елинка Величкова

"Семейно радио" с Магдалена Димитрова, Ивайло Димитров и музикалният редактор Елинка Величкова

В последното майско издание на "Семейно радио" за 2024-а гостува журналистката от Балканска редакция на БТА Магдалена Димитрова заедно с баща си – вестникарят и журналист Ивайло Димитров. Музикален редактор на броя е легендата на програма "Христо Ботев" Елинка Величкова. За нея и за екипа на предаването събитието е – последен ефир за Елинка преди..

публикувано на 31.05.24 в 13:01

Пандемия ли е насилието: Битката на една майка със съдебната система

Пандемия ли е насилието? Предаването "Законът и Темида" насочва вниманието на слушателите към частния случай на Биляна Борисова от град Шумен . Борисова споделя: "Съдебната война започна от 31 декември 2021 година, когато, след като съпругът ми сподели традиционната вечеря, се оказа, че ми е завел първото дело за домашно насилие. Никоя майка..

публикувано на 31.05.24 в 12:03

Връчват наградите "Музикант на годината"

Тази вечер в Първо студио на Българското национално радио (БНР) ще се проведе церемонията "Музикант на годината". Събитието започва в 19:00 часа и входът е свободен . Слушателите на предаването "Алегро виваче" по програма "Хоризонт" имаха възможност да направят своите предложения в пет различни категории. Специално жури определи номинациите за..

публикувано на 31.05.24 в 11:20