Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мариан Петреску и Резонанс Биг Бенд - В почит към Оскар Питърсън

Оскар Питърсън (1977 г.)
Снимка: wikimedia.org/Tom Marcello

Румънският джаз пианист Мариан Петреску (роден в Букурещ през 1970 г. в семейство на музиканти), започва да учи пиано на 4-годишна възраст. Завършва музикалното си класическо и джаз образование в Швеция и Финландия. През годините на солидна подготовка, той дебютира на сцената на 15-годишна възраст на фестивала „Пори Джаз” - Финландия.
Оттогава насетне, успехите му придобиват международни мащаби. Печели 2-ра награда на клавирния джаз конкурс в Париж Martial Solal през 1989 г. и 1-ва награда на „Букурещ джаз фестивал” през 1992 г.
Има множество изяви в Монтрьо, Париж, Хага, Копенхаген.
Свирил е с изтъкнати музиканти, измежду които Ал Жаро, Артуро Сандовал, Тутс Тилеманс, Ричи Байрак.
В град Ювяскюля, Финландия, където живее, освен че преподава в консерваторията, е създал и свое собствено музикално училище, в което преподава класика и джаз.
Наричат го Хоровиц на джаз пианото.
С най-голямо влияние от пианистите Бил Евънс и Сергей Рахманинов, очевидно е, че неговият най-голям вдъхновител е канадският пианист Оскар Питърсън.
Американската звукозаписната компания „Резонанс Рекърдс”,с която Мариан Петреску работи от създаването й, основава свой собствен биг бенд.
През 2009 г. президентът й Джордж Клабин, предлага на Мариан Петреску да запишат албума „В почит към Оскар Питърсън”. Освен президент на компанията, Джордж Клабин е и продуцент и желае обликът на пиесите да бъде максимално автентичен и да показват точно душевността и уникалния стил на канадския джаз пианист.
За Мариан Петреску, задачата не е изненада, не е дори сложна за изпълнение. Да се учи цял живот от своя кумир, да имитира неговите похвати и изказ и да ги слее със себе си е майсторство каквото несъмнено притежава. И думата „имитация” не е нито притеснителна, нито казана не на място. Напротив, всеки един творец се стреми към съвършенството, първо чрез имитация на своя идол-предшественик и после като вложи собствените си уникални качества. Стилът на Оскар Питърсън се превръща в еталон за подражание от поколения прохождащи джаз пианисти. Добър негов наследник е румънският музикант.
В този албум са включени едни от най-известните композиции (L'Impossible, Bossa Beguine, Hymn To Freedom, Greensleeves) и транскрипции върху популярни джаз стандарти (Sally's Tomato на Хенри Мансини, Waltzing Is Hip на Рей Браун,Tricotism на Оскар Петифорд) на канадския виртуоз.
Поканени са бележитите оркестратори Бил Кънлиф, Клаус Огерман и Куно Шмид, а наградата „Грами” за най-добър аранжимент, печели албума през 2009 г.
За любителите на джаза и богатия звук на биг бенд, този албум ще донесе тъй желаната наслада.
Целият творчески музикален екип, начело с пианиста Мариан Петреску и резултатът от работата им, е един дълбок поклон и уважение към великия джаз пианист Оскар Питърсън.
Нека споделим заедно това удоволствие!

четвъртък, 25 януари от 11 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фентъзи жанрът се завръща в българското кино с рецепта за магия

Приказното и вълшебното оживяват на големия екран в късометражния филм "Бандата на Банши: Рецепта за магия" . Как фентъзи жанрът се завръща на територията на българското кино и каква е рецептата за магия – разказва Ралица Цветкова в "Нашият ден". Цветкова, която се превъплъщава в ролята на таласъма Вакул, споделя, че самият творчески процес е..

публикувано на 14.05.24 в 09:35

SoFest ще зарадва столичните меломани този месец

Фестивалът SoFest радва столичните меломани и техните гости със симбиоза от изкуства на високо ниво вече седма година, а този път – в цели три издания. Организаторите се движат през сезоните мощно, уверено и обмислено, като се въздържат от експанзивно взети решения и залагат на градска култура и музика, които следват европейските стандарти. Проявите..

публикувано на 13.05.24 в 14:40

Петър Стоянович: За ненужната носталгия и необходимата история

На територията на спомените, житейските уроци и безкомпромисното съществуване – разговор в "Terra Култура" с Петър Стоянович за премиерата на книгата "Несвършващо време", която предстои днес (13 май) от 18:30 ч. в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" . Стоянович открива в себе си и детето с хубавите спомени, и неспокойния..

публикувано на 13.05.24 в 12:57

Кин Стоянов: Единственият достоен участник в скандала с Роман на годината е Елена Алексиева

Писателката Елена Алексиева отказа престижната награда за своя роман "Вулкан", връчена от Национален дарителски фонд "13 века България". Това се случи след разкрития за нарушения в процеса на избор на Роман на годината. Проблемът е участието на Борис Минков в журито, който е и редактор на романа, а това е нарушение на устава на фондацията. Журналистът..

обновено на 13.05.24 в 11:42
Марио Ангелов (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Марио Ангелов и неговите мюзети

Марио Ангелов е възпитаник на Националното музикално училище "Любомир Пипков" в София. След това се дипломира в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност пиано. След дипломирането си започва работа като пианист в Симфоничния оркестър на БНР. През 2017 г. става продуцент "Симфонична музика" в БНР и работи в звукозаписния..

публикувано на 13.05.24 в 11:26