Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Каунь фест" – зрял, но не презрял

Връчването на наградите заинтригува малки и големи.
Снимка: Валери Горчаков

Вече 23 години "Каунь фест" събира писатели, карикатуристи, кинотворци от цяла България, че и от чужбина. Тайната на това дълголетие прозвуча на спектакъла пред драматично-куклен театър "Иван Димов", организиран от редакция "Хумор и сатира" и Академия "Каунь". Разкри я Янко Митев, сърцето и мускулите на хасковския хумористичен фестивал: "Каунь – сладък плод, напояван през годините с хумор, самоирония и отстоял на всякакви катаклизми през годините, та чак и на пандемии".

За втора поредна година в "Каунь фест" участваха 10 изтъкнати карикатуристи, които подредиха изложба от свои творби пред театъра и през целия ден рисуваха шаржове на всички желаещи малки и големи хасковлии. След гласуване с цветни камъчета от публиката наградата за карикатура на фестивала бе присъдена на художника Ивайло Цветков.

Привечер на спектакъла "Голямата къща на смешните хора" пред хасковския театър бяха връчени наградите. Първото място в конкурса за най-смешен филм получиха режисьорките Дима Пройкова и Соня Панова. Сред повече от 100 автори от цялата страна, изпратили тази година своите хумористични текстове, бяха отличени:

Наградата на името на д-р Петър Марев, която е предоставена от семейството му  и класирана от тях, бе присъдена на д-р Любомир Калудов от Бургас.

Наградата на името на поета Емил Симеонов получи 13-годишният Николай Благоев.

• Първо място – Анжелина Бъчварова от София
• Второ място – Ваня Велева от Ямбол
• Трето място – Калин Василев от Кюстендил

Карикатуристът Ивайло Цветков е вдъхновен от своя модел.
Наградените текстове прозвучаха в изпълнение на актьора Гълаб Бочуков. Градусът на настроението бе висок благодарение на рокаджиите от "Ади бенд", групата за стари градски песни "Нежни думи" с ръководител Росен Димов и бъдещите звезди на българската музика с музикален педагог Диляна Гъркова.

Празникът завърши с конструктивни творчески разговори в неформална обстановка.

Документален запис от спектакъла можете да чуете в неделя от 19 часа.

Снимки - Валери Горчаков, Весел Цанков
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Кадийски

Саморазпятията на поета

Човекът се ражда от човека. "Фениксът се ражда не от яйце, а от пепелта" (Кирил Кадийски) . Поетът се ражда от поезията.  В печалния ден, в който Божият син е разпнат, за да изкупи греха на човечеството, в "Артефир" отправяме поглед нагоре – към възвишената поезия.   Престижното френско издателство "Аден" посвети годишния си алманах  на..

обновено на 03.05.24 в 14:34
Кадър от снимачния процес

Филмът "Сватба" по разказ на Хайтов с първи показ в Кан

Колко е голямо предизвикателството да правиш игрално кино по българската литературна класика – разговор в "Артефир" с Магдалена Ралчева , режисьор и продуцент на новия игрален филм "Сватба" по разказа на Николай Хайтов, със сценарист Юрий Дачев. Магдалена Ралчева е позната на българските кинолюбители като режисьор на филмите "Още нещо за..

публикувано на 03.05.24 в 14:30

Всекидневните Богородици на "невидимия труд"

През погледа на дванайсетокласничката Виктория Велчева – режисьор на документалния филм "Невидим труд". "Невидим труд" е късометражен документален филм на Виктория Велчева по програмата на "Фабрика за идеи" – "Резиденция баба". Дебютната кинолента на бъдещата студентка по кинорежисура разглежда темата за непрестанния женския труд, който е "стожер..

публикувано на 03.05.24 в 13:08

Очакваме наградите "Васил Гендов" с безплатни прожекции

Две седмици български филми в Дома на киното, и то напълно безплатно, предлага третото издание на Националния фестивал на българското кино. До 13 май в целодневна програма ще бъдат показани всички най-добри постижения от изминалата година във всяка една област на седмото изкуство. Общо 90 филма, колкото и са и годините, които Съюзът на българските..

обновено на 03.05.24 в 09:18

Вдъхновяващото постижение на Джорджо Агамбен "Употребата на телата"

Върху своя проект Homo Sacer италианският мислител Джорджо Агамбен работи 20 години. Тази поредица от текстове под общо название събира неговия труд върху политическата и социалната философия през последните десетилетия. Агамбен с този том не завършва, а просто изоставя творението си, както само една творба на "поезията и мисленето" би могла да остане..

публикувано на 03.05.24 в 08:59