Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Татяна Троянос: Всичко трябва дълбоко да се почувства

Снимка: Erica Davidson

В съботната вечер ще възкресим спомена за мецосопраното Татяна Троянос – без съмнение голямо име в историята на световния оперен театър. "Музиката изпълва целия ми живот", признава певицата пред сп. "Опера Нюз". "Това ме задължава да съм дисциплинирана и все по-усърдна. Благодаря на съдбата! Чувствам се великолепно, когато пея добре, сякаш отново се появявам на този свят…"

Когато е на 25, стъпва за пръв път на сцената – на премиерния спектакъл на "Сън в лятна нощ" от Бенджамин Бритън в Ню Йорк Сити опера. Почти веднага след това участва като Марина Мнишек в първата постановка на театъра на "Борис Годунов" от Мусоргски. Татяна Троянос знае прекрасно, че за да я признаят у дома (родена е в Ню Йорк през 1938 година) трябва да покори престижните европейски сцени: в Хамбург, Лондон, Берлин, Венеция, Цюрих, Виена, Залцбург… Успехът надминава всички очаквания, а през 1977 триумфира като Адалджиза в Ла Скала и Еболи в Мюнхен. Работи с диригенти, режисьори и певци от най-висш ранг.

"Често моля режисьорите да ми дадат списък с характерни особености на ролята, който трябва да изиграя. Основни посоки в реакциите и чувствата. Прибирам се у дома и сядам пред огледалото. Опитвам да напасна ролята към моята същност. Усещам я, сякаш я виждам отвътре. Независимо дали е Кармен или Кундри, Жулиета или Амнерис… Тогава съм истински щастлива!", още едно от откровенията на Татяна Троянос.

Отиде си от този свят на върха на славата през 1994, след като 17 години бе едно от емблематичните лица на МЕТ. Изключително ползотворно сътрудничество имаха с тогавашния музикален директор Джеймс Ливайн, който на прощалния концерт в достолепния театър изрече: "В десетки спектакли сме били заедно, а публиката възторжено скандираше името ѝ. Това не се случва на всички! Татяна бе рядък дар за МЕТ в цялата история на най-реномирания американски оперен театър."

85-ата годишнина на Татяна Троянос ще почетем с два великолепни записа на "Дидона и Еней" от Хенри Пърсел и "Вертер" с автор Жюл Масне.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Вилхелм Тел" от Росини във Виенската държавна опера

В съботната вечер (27 април от 20 часа) ще бъдем във Виенската държавна опера , за да проследим спектакъла на "Вилхелм Тел" с дата 16 март 2024 година. Последното сценично творение на Росини съперничи по времетраене с божествените дължини на Вагнеровите шедьоври. Това е една от причините "Вилхелм Тел" сравнително рядко да се поставя по..

публикувано на 27.04.24 в 07:55
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50