Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подготовката за вечния живот

Снимка: Българска патриаршия

Евангелско четиво от петата неделя след Въздвижение е притчата за богаташа и бедния Лазар. В тази Своя притча Иисус Христос разказва, че богаташът в този живот прекарва в разкош и наслади, без ни най-малко да се интересува от участта на бедния Лазар, който бездомен страда от глад и болести. След смъртта им Лазар заживя в Рая, а богаташът се измъчва в ада от непрестанна и страшна жажда, без да има някаква възможност да получи и най-малкото утешение. 

В разказаната от Спасителя притча се осъжда бездушието и безсърдечието на имащия. Нима може да се твърди, че евангелието е отживяло времето си. Не е ли нашата съвременност от самозабравили се богаташи и мизерстващи? Не бедността е добродетел, а богатството порок. Всичко зависи от това какво отношение има човека към тях. Тази истина се разкрива и в настоящата притча.

Заедно с иконом Божидар Маринов от столичния храм "Въздвижение на Светия Кръст Господен" в кв. "Лозенец“ разговаряме за подготовката на живота ни тук на земята за вечния живот и ще обърнем поглед към предстоящия празник на безплътните сили.

През седмицата и. д. главен прокурор Борислав Сарафов атакува по съдебен път претенциите на руската страна върху собствеността на храм "Св. Николай Мирликийски Чудотворец“ в София, известен като Руска църква. Проверка на Върховна административна прокуратура (ВАП) и Софийска градска прокуратура (СГП) установяват, че държавата има основание да атакува по съдебен път собствеността върху храма и Борислав Сарафов сезира ресорния министър на регионалното развитие Андрей Цеков. 

Коментар на проф. Дилян Николчев, преподавател в Богословския факултет на СУ “Свети Климент Охридски“, единственият специалист в областта на църковното право и устройство и управление на БПЦ. 

Снимка – Българска патриаршия

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пролетният ден на кариерата във Физическия факултет към СУ

Наука, образование и бизнес ще се срещнат във фоайето на Физическия факултет към СУ по време на Пролетния ден на кариерата във ФзФ (30 май) . В "Нашият ден" доц. д-р Владимир Божилов , зам.-декан на Факултета разказва за инициативата, чиято цел е да свърже работодатели и студенти, както и да покаже на бъдещите възпитаници възможностите за..

публикувано на 28.05.24 в 13:15

Отпадъкът – хибрид между природа и култура

Науката често се отнася до взаимовръзката ни с околния свят на всекидневно и дори на битово ниво. Отношението към боклука е показателно за ред характеристики на обществото. Всеки от нас има представа за "чистото общество" като подредено и напреднало и "мръсното общество" – затънало в проблеми и боклук. Дебатите по отношение на отпадъците мобилизират..

публикувано на 28.05.24 в 11:02
Иво Анев, Слава Савова, Георги Мъглов, Любо Стефанов, Радослав Чичев и Ивайло Захариев

Минералните бани и османското наследство

Минералните бани и османското наследство в България. Какво е културното, социалното и политическото значението на минералните бани днес? Заедно със Слава Савова, архитект и изследовател в Института за етнология и фолклористика на БАН, Любо Стефанов, сдружение "Княжевец", Иво Анев, икономист, специалист по водите. Георги Мъглов, гражданска инициатива..

публикувано на 28.05.24 в 08:50
Пламен Бейков

Балетът "Пожар" и мисията за възстановяване на Русенската опера

Балетът "Пожар" е амбициозен и провокативен проект, който директно адресира проблемите и предизвикателствата, пред които е изправена Русенската опера след пожара през 2020 година. Тази продукция не само предизвиква публиката на Русе, но и всички институции и организации, от които зависи възстановяването на оперната сцена. Тя ще бъде представена..

обновено на 27.05.24 в 12:34