Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

И деца, и учени са добре дошли в Центъра по природни науки на Шуменското плато

Каква е историята на Центъра по природни науки с астрономическа обсерватория, разположен на територията на Шуменското плато, разказва проф. д-р Цветеслава Игнатова-Иванова, декан на Факултета по природни науки в Шуменския университет. Тя ни води не само през историята на тази обсерватория, но и разказва за това как тя функционира в момента като Център за природни науки, отворил врати не само за ученици и студенти, но и за всички, които са любопитни и искат да научат повече за това как се прави наука у нас.

"При хубаво време за наблюдение се изкарва телескоп, за да могат хората да наблюдават слънцето. Правят се и нощни наблюдения, защото всички искат това. Но там е нещата са малко по-специфични и понякога хората се сърдят и искат всеки път да могат да наблюдават звездите и планетите, а това не всеки път може да се случи. Всяка година има специален астрономически календар, където са отбелязани събитията, но когато времето не е благоприятно и няма условия за наблюдение, това няма как да стане“, обяснява проф. д-р Цветеслава Игнатова-Иванова. За нея голяма тема е как младите могат да се запалят по изучаването на наука. "Идеята е да се популяризира науката, а след това тук се намира Шуменският университет, където се изучават природни науки“, обяснява тя.Част от експонатите в Центъра по природни науки с астрономическа обсерватория

"Тук могат да се наблюдават астероиди, планети, променливи звезди, екзопланети и активни галактични ядра“, разказва проф. Иванова, но в същото време посочва фотографиите, закачени по стените в Центъра за природни науки, където е организирана импровизирана изложба със снимки на растения и животни, които могат да се видят на територията на Шуменското плато. „Първата астрономическа обсерватория у нас е създадена в Рожен, втората е тази на Софийския университет, а ние сме на трето място, което си е престижно за нашия университет и за нашия град. А съчетанието със защитената местност „Шуменско плато“ вече е една безплатна екосистемна услуга за гражданите на града“, казва проф. Иванова.

проф. д-р Цветеслава Игнатова-Иванова, директор на Центъра по природни науки с астрономическа обсерватория и декан на Факултета по природни науки в Шуменския университет Чуйте разговора на Оля Стоянова с проф. д-р Цветеслава Игнатова-Иванова, директор на Центъра и Декан на Факултета по природни науки в Шуменския университет.



Снимки – Оля Стоянова
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пътища към устойчивостта

"Пътища към устойчивостта" е изследване на Атанаска Станчева от Института по етнология и фолклористика с етнографски музей към БАН с подзаглавие "Нови културни перспективи във взаимодействието човек – околна преда през призмата на две природозащитни движение в България". Един от важните за "Изгрев" и за мен аспекти на изследването на д-р..

публикувано на 06.05.24 в 09:15
Музеят на килима в Баку отвън

Чипровски мотиви в Музея на килима в Баку

Няма начин да сбъркате Музея на килима в Баку, дори да не подозирате за съществуването му. Просто австрийският архитект Франц Янц, който печели конкурса за построяването му, го проектира във формата на навит на руло килим. Отбих се там случайно, а после в телефона си надиплих повече от 100 снимки! Някои с доста чипровски мотиви. Оказва се, че също..

публикувано на 06.05.24 в 08:38

Кремена Сьодерстрьом – българката, която преобразява едно проблемно училище в Швеция

Срещаме се в София ден преди годишното събитие "Добрите практики на фокус" на фондация "Заедно в час", в което е поканена като лектор. Историята на личния ѝ път в образователната система е вълнуващ разказ за амбиция, смирение, упорит труд, осъзнати цели, кураж, последователност и огромна любов към хората. Завършила е лингвистика и журналистика в..

публикувано на 05.05.24 в 10:12

Битка за всяка българска дума

"Какво е да не разбираш езика на училището?" – под този надслов основното училище "Христо Ботев" в свиленградското село Левка организира кръгла маса с участието на представители на Регионалното управление на образованието, Хасково и на катедра "Български език като чужд" на Софийския университет. Въпросът може да се тълкува по различен начин..

публикувано на 04.05.24 в 08:09
проф. Илза Пъжева

Защо определени биологично активни вещества са токсични за човешкия организъм?

Илза Пъжева е професор в Института по биофизика и биомедицинско инженерство към Българската академия на науките, където ръководи секция "QSAR и молекулно моделиране " . Тя е доктор на биологическите науки и член-кореспондент на БАН. Била е стипендиант на германската фондация " Александър фон Хумболт " и председател на Хумболтовия съюз в..

публикувано на 02.05.24 в 17:00