Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Таня Йосифова

Могат ли юридическите лица да претендират обезщетение за неимуществени вреди?

проф. Таня Йосифова
Снимка: БНР

Могат ли юридическите лица да претендират обезщетение за неимуществени вреди, наричани още "морални".

Проф. Таня Йосифова, експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара и дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида":

"Темата за неимуществените вреди има все по-широк отзвук в юридическите среди. Засегнати са широк кръг субекти (физически лица), така и юридически лица (търговски дружества, сдружения с нестопанска цел, фондации, политически партии), защото, когато с едно неправомерно деяние се нарушава правната сфера на едно лице и то търпи различни по своя характер вреди. 

Типични примери за неимуществени вреди са болките, страданията, но също така и накърнената репутация, липсата на удоволствия от, например, ваканция, която лицето не е успяло да осъществи, доброто име, безпокойство, емоционална несигурност, стрес... Това са все примери за такива неимуществени вреди. Те засягат както хората, така и юридически лица. 

Въпросът дали могат юридическите лица да претендират обезщетение за неимуществени вреди, стои пред Върховния касационен съд. ВКС, съвместно с ВАС, следва да постанови тълкувателно решение по два важни въпроса: 1. Допуска ли обективното ни материално право присъждане на обезщетение за неимуществени вреди в полза на юридическите лица; 2. Дали от правото на ЕС произтича възможност за присъждане на такова обезщетение в полза на юридическо лице, когато е нарушено субективно право, признато от правото на ЕС.

В съдилищата има противоречива практика, с оглед на поставените въпроси. Някои състави присъждат обезщетение на юридически лица, например религиозни организации, доказали вреди. Отмяната на един акт не е достатъчна да обоснове наличието на удовлетворен интерес – необходимо е и парично обезщетение.

Още нещо – съдилищата, когато определят размера на дължимото обезщетение, трябва да го определят "по справедливост". Това казва разпоредбата на Закона за задълженията и договорите. Съдът определя обезщетението по вътрешно убеждение. Т.е. както той разбира справедливостта. Разбира се, има критерии, относителни размери... те са различни в отделните дела. 

Друг пример – когато едно съдебно производство продължи прекалено дълго във времето, също е допустимо да се търси обезщетение за неимуществени вреди.

В практиката на Европейския съд по правата на човека (ЕСЧП) се застъпва право на юридическите лица да търсят и да получат обезщетение за неимуществени вреди, като в тези случаи съдът също е посочил какви следва да бъдат критериите, за да се присъди такова обезщетение. И именно практиката на ЕСПЧ е основание за аргументация, че юридическите лица могат да претендират за подобни обезщетения. Има също така методи за изчисляване на обезщетението, които съставите на този съд в Страсбург следва да съобразят, за да е относително последователна юриспруденцията на съда, но тези документи не са публични.

Когато говорим за обезщетение за неимуществени вреди, репутацията, доброто име на юридическото лице са едни от най-често срещаните елементи, които претендират да са нарушени в исковете на юридическите лица. Също несигурността при планирането; нарушение в управлението на съответното дружество (несигурност вътре в самото дружество), което пречи на същото да функционира правилно заради неяснота при вземането на решения; безпокойство в управленския екип; загуба на действителни възможности..."

За още примери и нарушения и становища и развитие на съдебната практика – чуйте подробности от звуковия файл.

Снимка – личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Христо Даново залага на туризма

Карловското село Христо Даново се намира в подножието на Централен Балкан, на 120 километра от столицата и на 20-ина от общинския си център. Около него има полета с лавандулови насаждения и маслодайна роза. В населеното място живеят над 1700 човека, а в центъра му се намира паметникът на възрожденския учител, книжовник и родоначалник на книгоиздаването..

публикувано на 18.05.24 в 09:26
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45

Приемане на наследство по опис от малолетно дете и изпълнение на решение в страна членка на ЕС

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елка Пороминска  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Слушатели от град София (г-жа Николова и синът ѝ) задават следния въпрос: "Наследници сме на моя съпруг и баща на детето ни на имущество, което включва недвижими имоти в България, както банкови сметки в България и в..

публикувано на 17.05.24 в 15:10

В "Пирогов" откриха изложбата "Медицината в Османската империя"

Изложбата "Медицината в Османската империя" на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" беше открита в Университетската спешна болница "Пирогов". Официалното откриване беше водено от изпълнителния директор на болницата д-р Валентин Димитров и директора на библиотеката доц. Красимира Александрова. Тази изложба представя най-интересните и важни..

обновено на 17.05.24 в 12:51
Тодор Тодоров и Анелия Торошанова

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма и как да докажем истината с лъжа? Това е темата на предаването "Законът и Темида". Коментар прави Тодор Тодоров , криминалист и графолог, консултант на предаването.  " Обидата и клеветата са престъпления от частен характер . По времето на социализма те са се преследвали като..

публикувано на 17.05.24 в 12:35