Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Олеся Бида:

Не сме изморени, не сме обезверени. Живеем в Украйна и вярваме в победата

Миналата година в Киев бе представен документалният филм-разследване "Деца за Путин". Разследването е дело на електронното издание "The Kyiv Indеpendent" и по-конкретно на журналистката Олеся Бида и на режисьора Виталий Гавура.

"The Kyiv Indеpendent" е независимо журналистическо издание, което се издържа с даренията на своите читатели. Журналистите поддържат сайт, правят подкаст, излъчват видеоматериали. Изданието предоставя на своите читатели актуална информация за ежедневието на Украйна. През март тази година бе създаден разследващ екип на военните престъпления в страната. Олеся Бида и двама нейни колеги журналисти са част от него.

Преди няколко седмици екипът за разследване на военни престъпления от "The Kyiv Indipendent" спечели национален конкурс за разследваща журналистика за филма, разказващ за депортацията на деца от Мариупол. Екипът решава да предостави паричната равностойност на наградата на Украинската мрежа за правата на децата. От началото на пълномащабната война на Русия срещу Украйна организацията успява да върне у дома 135 украински деца от окупираните територии и Русия.

Олеся Бида отново бе гост на "Мрежата". Превод в ефир – Албена Стаменова

Олеся БидаСистемността на войната

"Руските военни продължават да ни атакуват от средата на декември. На 29 декември десетки, да не кажа стотици хора, загубиха домовете си, загубиха живота си, пострадаха. Сега има много хора в болниците. Атакувани бяха големите градове – Киев, Харков, Лвов, но продължават атаките и над Херсон, където ежедневно гинат хора. Буквално преди нашия разговор поднових информацията си за това колко са пострадалите. В Харков за 2 януари са 60 души, в Киев на 2 януари са пострадали повече от 50 души, а на 29 декември са загинали повече от 30 души. В Лвов на 29 декември има 30 пострадали и от взривната вълна, има и повредени жилищни сгради. Знаете ли, че точно преди Нова година започнаха да се появяват информации в медиите, особено в чужбина, че уж Путин бил готов за преговори. За какви преговори може да става дума, след като всеки ден се напада Украйна? 

Не знам каква е целта на Путин, но това е една системност, която продължава вече две години и нищо не се променя. Вече наближаваме втората годишнина от избухването на пълномащабната война и ние виждаме системни убийства на цивилни граждани, изтезания на хора, депортацията на деца продължава към Русия. Т.е. глобалната му цел остава непроменена – той води война против нашата страна и унищожава цивилното население на Украйна. Не сме изморени, не сме обезверени. Останали сме. Живеем в Украйна. Много мъже се присъединяват към въоръжените сили. Това не са само мои думи, а мисли на хората от моето обкръжение, числата, рейтингите го доказват, че украинците вярват в победата."

Проектът "Деца за Путин“

"Ние излъчихме този филм - разследване през юли м.г. и след това аз имах няколко международни презентации в чужбина. Представихме откъс от филма на заседанието на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа през есента. Сега мога да кажа, че имаше полза от този филм, защото има върнати деца от групата, за която правихме разследването. Буквално преди 3 дни бе върнат вече 19-годишният Александър. По времето, когато той беше депортиран, беше все още дете – на 17 години. Преди около месец се върна и Богдан, който е правил няколко пъти опити да избяга от Русия, обръщал се е и към президента и ясно е заявявал позицията си, че иска да се върне  в Украйна. 

Ние предадохме всички материали от нашето разследване на главния прокурор на Украйна. Предадохме ги и на международните организации, които се обръщаха към нас. Знаем, че в момента текат преговори, разбира се, неофициални, между Русия и Украйна за връщането на още три деца и Русия признава това. Светлана Майборода, една от  украинските колаборационисти с руския режим, която е причастна към депортацията на децата, сега подлежи на разследване. 

Наскоро спечелихме национален конкурс за журналистически разследвания. Получихме парична награда за филма и целият ни екип реши да дарим тези пари за децата, които се завръщат от депортация. Защото тези деца също имат нужда от подкрепа, често пъти подкрепата от страна на Украйна е недостатъчна. Те понякога се връщат просто на празно място. Защото трябва да разбираме, че това бяха деца от уязвима среда и ние трябва да ги подкрепяме. 

Въпреки че в момента не работим активно по събиране на нови материали за депортация на украински деца, ние активно следим ситуацията за влиянието на нашия филм и непрестанно информираме. Скоро ни предстои да заминем за САЩ, където ще представим филма и ще проведем дискусии в няколко града и където също ни предстои работа."

Снимки – личен архив
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
майстор Момчил Дуканов

Дърво с характер

Работата с дърво възпитава и дисциплинира ума, ръцете, чувството за естетика, ако щете, както и усета ни за нещата, били те близо или малко по-далеч от природата. Ръцете и умът на майстора Момчил Дуканов са вече възпитани от музиката – той учи пиано в Музикалната академия, а сетне за дълги години е въвлечен в света на звукорежисурата,..

публикувано на 14.05.24 в 17:00

Биопринтиране на органи – етични аспекти и потенциал

В Пловдивския медицински университет се намира първият български биопринтер. Това нарежда страната ни сред европейските лидери в здравните иновации, свързани с принтирането на тъкани и органи. Интердисциплинарен екип от лекари, фармацевти, дентални специалисти, биолози и експерти по медицинско право изследват огромните възможности и потенциалните..

публикувано на 14.05.24 в 14:05

Как изкуственият интелект помага в разкриването на престъпления?

Роботиката е стихията на Димитър Рангелов още от гимназистките му години в Софийската професионална гимназия по електроника “Джон Атанасов“. Капитан на отбор по роботика, победител в състезания и преподавател на курсове за деца и юноши, Димитър не спира да изумява със своите разработки. Сред последните му достижения е софтуер, който вече..

обновено на 14.05.24 в 13:18
проф. Христо Пирински

Защо сдружение реши да преиздаде първия учебник по гражданско образование у нас?

В днешния епизод на предаването "Нашият ден" вниманието е насочено към значението на гражданското образование в съвременното общество. Професор Христо Пирински, директор на финтех програмата в University of Central Florida, изрази своите мисли по въпроса, акцентирайки върху значимостта на културата и образованието за икономическото развитие на едно..

обновено на 14.05.24 в 12:28
Д-р Антония Първанова

Д-р Антония Първанова: Наложително е да има общи европейски регулации в здравеопазването

За иновациите и неслучилите се проекти в областта на здравеопазването и за здравето като изконна човешка ценност – разговор в "Нашият ден" с д-р Антония Първанова , бивш евродепутат с дългогодишен политически опит в сферата. В своята кариера на евродепутат д-р Първанова е координатор в комисията на Европейския парламент по правата на жените и..

публикувано на 14.05.24 в 11:40