Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сезонът на вирусите…

Акад. Богдан Петрунов
Снимка: БГНЕС

Зимната палитра от вируси и бактериални инфекции, както и рисковете отново да преболедуваме "Ковид 19", поставихме в центъра на разговора с акад. Богдан Петрунов. Неговата експертиза ни даде точната картина на епидемиологичната обстановка, очакванията за грипна епидемия, мерките за безопасност. Акад. Петрунов категорично подчерта, че най-голямата бариера, предпазваща от разболяване, са ваксините и подчерта, че цялостното ни поведение – хранене, спортуване, укрепване на имунната система, са част от превенцията срещу грипни и простудни заболявания. Множество слушателски въпроси също поставиха редица казуси, на които ученият отговори и даде препоръки. В този смисъл дължим извинение на аудиторията, защото не успяхме да реагираме и да чуем в ефир част от запитванията.

Алергиите през студените сезони? – това бе втори тематичен център на съботното издание "За здравето". Като опитен и дългогодишен алерголог, който и в момента работи в свой кабинет, акад. Б. Петрунов направи няколко важни уточнения. Едното от тях – студовата алергия в частност и зимните алергични реакции като цяло, имат свои специфики. Различни са симптомите, а оттам е диференцирано и лечението им. Гостът ни подчерта и факта, че огромната част от човешката популация страда от алергии, като голяма група от тях са наследствени. Прогнозите сочат, че към средата на този век почти половината от населението на Земята ще проявява алергични реакции от разнороден тип.

На въпросите за причинителите на различните по вид алергични болести акад. Петрунов обърна внимание на влошената околна среда, чистотата на въздуха, храните, причиняващи алергии, застоялият въздух в помещенията през зимата. Разбира се, и на някои медикаменти и козметика, което трябва да ни накара да бъдем внимателни и да се консултираме при техния подбор. Ученият алерголог засегна и един доста спорен проблем – доколко хомеопатичните средства повлияват и лекуват алергии? Нашият екип не приема крайните оценки "за" и "против" хомеопатията и в следващи издания ще поканим за мнение и коментар лекар с тази специалност.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Астрономическата обсерватория и планетариум в Габрово се превръщат в извънучилищен образователен център

Астрономическа обсерватория и планетариум в Габрово е разположена в живописния квартал "Петкова нива", недалече от центъра на града. Габрово е град – известен с пестеливостта, остроумието и предприемчивостта на жителите си, носители на много прогресивни идеи и начинания. Обсерваторията тази година отбелязва 40 години от своето създаване и вече се е..

публикувано на 28.05.24 в 09:20
Д-р Фани Цуракова

Когато лекарите станаха писатели...

Перифразата на известния роман, в който се говори предимно за зъболекари и импресионисти, ни послужи за сюжет в дискусията с д-р Фани Цуракова. Популярна като психиатър, лекар и писател д-р Цуракова направи своеобразен лиезон (често използван в психиатричната практика метод) между изкуството да пишеш и да лекуваш. Нашият гост умело свърза лекарските..

публикувано на 28.05.24 в 08:25

Най-хубавото се вижда само със сърцето

Преди 15 години програма "Христо Ботев" на БНР обяви провеждането на първия поетичен конкурс за хора с увредено зрение "Зрящи сърца". От тогава насам всяка година в чест на светите братя Кирил и Методий, на Българската азбука, просвета и култура и на Славянската книжовност сред най-добрите творби биват отличавани победителите. Тази година журито..

публикувано на 27.05.24 в 17:37

Достъпна и надеждна информация с езиковата платформа БЕРОН

В реда от празнични майски събития беше представена електронната платформа за езикови ресурси БЕРОН , дело на екип от Секцията за съвременен български език на Института за български език при БАН. Абревиатурата БЕРОН (български езикови ресурси онлайн) е също така израз на признанието към възрожденския просветител д-р Петър Берон, автор на..

публикувано на 25.05.24 в 12:05

Четиресети Кирило-Методиевски четения в Софийския университет

Традиционно през месец май Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет провежда годишните си Кирило-Методиевски четения. Тази година те са юбилейни – 40-и, с посвещение на проф. Красимир Станчев и на 160-ата годишнина от рождението на големия словенски езиковед Ватрослав Облак, който има особени заслуги за „откриването“ и..

публикувано на 23.05.24 в 17:32