Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Домашното насилие над деца – разговор без край

Снимка: nmd.bg

До 22 януари т.г. само в Пловдивска област регистрираните случаи на насилие над деца са 18. Засега няма данни за останалите области. Този случай беше последван и от още няколко драстични и добили популярност от различни краища на страната. Какви са причините за съществуването на явлението; какви са начините то да бъде ограничено; на кого и за какво могат да разчитат малтретираните деца; каква подкрепа могат да получат и семействата; каква е ролята на държавата и на гражданското общество в решаването на проблема – за всичко това разговаряхме в "Познати и непознати".

"Причините за съществуването са многопосочни. Основната е, че обществото ни не е толкова сензитивно" – казва Надя Танева, директор на АСП.

В разговора за насилието над децата включихме и Гергана Тошкова – началник на отдел "Закрила на детето" в община Пловдив, за да разберем как се развива случаят с детето, на което се наложи да бъде оказана спешна хирургическа помощ и да разберем каква мярка на закрила ще бъде приложена след като то напускане болницата.

Важна роля в прилагане на мерките по закрила на децата, жертви на домашно насилие , играят и неправителствените организации. Сред водещите от тях е и АНИМУС. В нейния Център за обществена подкрепа "Зона ЗаКрила" намират подкрепа деца, жени, както и цели семейства. За ролята на гражданското общество в решаването на проблема с домашното насилие разговаряхме с Надя Кожухарова.

"От години АНИМУС работи с жертви на насилие" казва тя и продължава: "Благодарение на УНИЦЕФ в София, Шумен и Монтана имахме възможност да експериментираме нов модел на работа, в който на едно място, в един център се предоставят всички необходими форми на помощ на децата, жертви на насилие и на семействата..., така че да не се налага на хора в краен стрес да обикалят  от врата на врата и от институция на институция. ...Има склонност от майките да се пренебрегват сигналите за насилие, които идват от децата... От наша гледна точка законодателството в момента е доста добре уредено, въпросът е не просто приложено, но и положението да бъде разбрано и то да бъде прилагано."

В разговора се засегна и проблема с комуникацията между институциите. Чуйте останалия разговор с Надя Танева – директор на АСП.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Илза Пъжева

Защо определени биологично активни вещества са токсични за човешкия организъм?

Илза Пъжева е професор в Института по биофизика и биомедицинско инженерство към Българската академия на науките, където ръководи секция "QSAR и молекулно моделиране " . Тя е доктор на биологическите науки и член-кореспондент на БАН. Била е стипендиант на германската фондация " Александър фон Хумболт " и председател на Хумболтовия съюз в..

публикувано на 02.05.24 в 17:00

Международен договор в защита на Световния океан очаква ратификация от страните членки на ЕС

В края на април Европейският парламент прие Международния договор на ООН за защита на океаните. Споразумението по Конвенцията на Организацията на обединените нации по морско право относно опазването и устойчивото използване на морското биологично разнообразие на районите извън националната юрисдикция е известно като  Споразумение за BBNJ   и беше..

публикувано на 02.05.24 в 09:36

Борис Шивачев – писателят, пътешественикът, испанистът, социалният мислител

В българската култура има имена за широката публика почти неизвестни, но за развитието ѝ – безценни. Такъв е Борис Шивачев (1902-1932), рано отишлият си от света (ненавършил 29 години) забележителен българин: бил в Аржентина, запознал се и дълбоко проникнал там в испаноезичната култура и литература, неуморен техен пропагандатор и популяризатор..

публикувано на 01.05.24 в 18:05

Държавата за децата – добър 3.59

Няма нищо по-ценно за едно семейство от децата. Би трябвало и за държавата да е така. Ако сега, уважаеми читатели/слушатели, ви попитам –  Така ли е , едва ли положителните отговори ще преобладават. Защото действията и политиките на държавата ни, които трябва да осигурят нормална среда за отглеждане и възпитание на децата ни, категорично не са..

публикувано на 30.04.24 в 17:17

Д-р Стайко Стайков – живот, отдаден на науката

В Националния политехнически музей гостува документалната изложба "Д-р Стайко Стайков – живот, отдаден на науката", посветена на основоположника на българската метеорология, климатология и сеизмология на нивото на европейската наука. Тя е подготвена от екипа на Исторически музей - Стрелча, с директорката на музея Леда Петкова. Експозицията може да бъде..

публикувано на 30.04.24 в 15:40